جک هیدرولیک یا سیلندر هیدرولیک

جک هیدرولیک چیست؟

در این مقاله برای درک بهتر اینکه جک هیدرولیک چیست ،در ابتدا توضیح مختصری از سیستم هیدرولیک می دهیم.سپس از انواع جک هیدرولیک یا سیلندر هیدرولیک و روش کار آن خواهیم گفت. همچنین برای راهنمایی بیشتر شما میتوانید با شماره های درج شده موجود در پایین صفحه تماس بگیرید.

جک هیدرولیک

سیستم هیدرولیک

در یک توضیح کوتاه ،خلاصه و مفید درمورد سیستم هیدرولیک باید بدانید که سیستم هیدرولیک (جک هیدرولیک ) معمولا با نیروی یک سیال مانند مایعات (روغن) کار می کند. و چون مایعات تراکم ناپذیر هستن باعث شده عاملی شایسته برای تغییر و جابه جایی نیرو به حساب آیند. از این رو در طراحی بسیاری از ابزارآلات ، ماشین ها سیستم هیدرولیک بسیار کارامد است.هیدرولیک واژه ایست یونانی بر گرفته شده از هیدرو به معنای حرکت مایعات .در گذشته نیز موارد استفاده زیادی داشته اما انچه در عصر حاضر با ان رو به رو هستیم چیجزی فراتر و هوشمندانه با مقتضیات عصر امروز و همچنین نیاز های این دوره است. به خصوص امروزه این واژه تنها برای آب به کار برده نمی شود .در سیستم هیدرولیک امروزی استفاده بسیاری از سیالی به نام روغن کاربرد فراوانی پیدا کرده است. امروزه از اب به دلیل ایجاد زنگ و اکسید شدن قطعات استفاده نمی شود بدین ترتیب روغن جایگزین آب شد.

جک هیدرولیک چیست ؟

جک هیدرولیک که معمولا آن را به سیلندر هیدرولیک هم میشناسند ،بر اثر نیروی وارد شده بر سیال روغنی درون محفظه ( استوانه ای کوچک) عمل میکند. بدین گونه که روغن با فشار وارد شده به داخل استوانه ای بزرگتر انتقال پیدا می کند ، درون استوانه بزرگتر پیستونی وجود دارد که سیال وارد شده به آن فشار وارد می کند و بدین وسیله بار وارده بر آن را بلند می کند. جک هیدرولیک مکانیزم ساده و در عین حال پر کاربردی دارد.

دسته جک

در این مکانیزم دسته جک که یک اهرم نوع دو است با مزیت مکانیکی خود باعث افزایس نیروی محرک می گردد.با افزایش نیروی دسته قدرت جک هیدرولیک بیشتر می گردد .

دسته جک هیدرولیک

کاربرد جک هیدرولیک

سیلندر هیدرولیک کاربرد زیادی دارد، از آن برای حفاری های زیر زمینی، ساختمان سازی ، جرثقیل و کمپرسور ها ،پالایشگاه ، خودرو و وسایل نقلیه ،جا به جایی ماشین های کشاورزی و استفاده از قدرت آن برای کشش و کنترل تراکتور و در بهترین حالت فرمان تراکتور های چه سنگین و چه سبک بسیار کار کنترل ماشین را راحت کرده،از این نیرو در جعبه دنده تراکتور هم به کار گرفته میشود.این تنها بخشی از موارد و کاربرد استفاده از سیلندر هیدرولیک است ،همچنین در بسیاری از موارد دیگر کاربرد دارد.

جک یک طرفه

پیستون دارای دسته ای ظریف تر خود پیستون می باشد با دو مجرا برای ورورد و خروج .یکی از مجرا ها در قسمت سر پیستون و دیگری در پایین سیلندر
روغن از مجرای سر پیستون وارد میشود و خارج میگردد. مجرای پایین سیلندر برای تهویه هوا استفاده می شود که با محفظه هوا در ارتباط قرار دارد.
کاربرد جک یک طرفه برای بلند کردن بار می باشد .مانند سیلندر هیدرولیک تراکتور های مورد استفاده.

جک دو طرفه

در این مورد نیز یستون دارای دسته ای ظریف تر از خود پیستون می باشد ،در برخی از مدل های جک دو طرفه پیستون آن سرتاسری است. در جک دو طرفه نیز دو مجرا وجود دارد که برای ورودی و خروجی روغن از آناستفاده میشود. در هنگام استفاده از آن و حرکت رو به بالای بار سیال آن از ورودی مجرایی که ایتدای پیستون قرار گرفته است وارد می شود و در این حین روغنی که در پشت پیستون وجود داشت به سمت بیرون هدایت میشود.

حال برای پایین کشیدن بار و برگرداندن جک به حالت اولیه ، سیال نام برده شده از آن سوی پیستون یعنی پشت آن داخل میشود و سیالی که در ابتدای پیستون قرار گرفته حال به مخزن می ریزد.

این چنین جک دو طرفه هیدرولیک از دو طرف نیرو وارد می کند. به این صورت که بار را بالا برده سپس برای پایین آوردن هم کمک کند .

از نمونه کاربری های جک دو طرفه یا همان سیلندر هیدرولیک دو طرفه جک فرمان هیدرولیکی نام برده می شود که امروزه حرکت دادن فرمان ماشین را برایمان بسیار آسان کرده و دلیل انتخاب جک دو طرفه در فرمان ماشین توان جا به جایی چرخ ها به دو سمت می باشد.

مایعات که تراکم پذیر نیستند سبب انتخاب آن ها برای جابه جایی نیرو در عصر امروز شده است. سیالات با نیروی هیدرولیکی به وجود آمده در جک بسیار ساده و آسان نیرو و زن بسیار بالایی را انتقال و حمل می کنند.

از جک و نیروی حاصله ی هیدرولیک برای انتقال و حمل وزن و نیروی بسیار زیاد در صنعت با دقت بالا و هزینه مناسب استفاده می شود .

 جک هیدرولیک یک راهه

در جک یک راهه خلاف جک یک طرفه و دو طرفه قطر پیستون و دسته ی پیستون به یک اندازه می باشد. سیلندر هیدرولیک یک راهه دارای یک مجرا برای عبور و مرور سیال موجود می باشد. در این مدل از جک یک راهه با عبور سیال به طرف سر پیستون جک  یک راهه باز میگرردد و باری را با خود به سمت بالا برده یا جا به جا می کند. جک یک راهه برای پایین آوردن وسیله کاربردی نداره و همچنین برای بسته شدن نیازمند قرار گرفتن یا وارد شدن نیروی وزن هستند.

طرز کار جک هیدرولیک

همینطور که گفتیم سیلندر هیدرولیک مکانیزم ساده ای دارد. سیال مورد استفاده برای انتقال نیرو در سیلندر هیدرولیکی روغن می باشد. و مزیت استفاده از روغن که تراکم ناپذیر است باعث شده که سرعت عملکرد این دستگاه قابل کنترل کردن باشد ، همچنین  باعث شده که این دستگاه از قدرت بسیار زیادی برخوردار شود.در سیلندر هیدرولیک سطح مقطعی که نیروی وزن جسم قابل حمل بر آن وارد می شود ، اندازهای بزرگ دارد و سطح مقطع بخشی از سیلندر هیدرولیک که در به کار انداختن وسیله و تلمبه زدن به کار گرفتن میشود کوچکتر می باشد. همین طور که قوانین فیزیک بیان میکنند سطح مقطع بزرگ نیاز مند نیرویی بیشتر از سطح مقطع کوچکتر است. چنین میشود که با همچنین قانون ساده ای با وارد آوردن نیروی کم به سطح مقطع کوچک قدرتی بسیار بالاتر در بخش مورد نیاز با سطح مقطع بزرگتر برای کارمان در اختیار میگیریم.

طرز کار جک هیدرولیک

قطعات تشکیل دهنده جک هیدرولیک شامل :

شافت  ،سیلندر  یا پوسته ،گلویی ،پیستون ،بوشن ،درپوش .

شافت جک هیدرولیک

شافت جک هیدرولیک از اجزای مهم سیلندر هیدرولیک نام برده میشود. این قسمت از بخش دارای تحرک سیستم سیلندر هیدرولیک می باشد که داخل سیلندر وجود دارد و درون آن حرکت می کند. همچنین بار بر روی شافت قرار گرفته است. جنس شافت جک هیدرولیک  CK 45 می باشد. و آبکاری آن با روکش کروم سخت است. این ویژگی سبب عدم اکسید شدن دستگاه میباشد.

شافت جک هیدرولیک

سیلندر جک هیدرولیک

سیلندر جک هیدرولیک یا پوسته آن جز جدانشدنی این دستگاه می باشد. شافت درون سیلندر به وسیله پیستون به حرکت در می آید . بنابر این آن را پوسته می شناسند. جنس سیلندر هیدرولیک نیز ST 52 میباشد.

سیلندر جک هیدرولیک

گلویی جک هیدرولیک

گلویی جک هیدرولیک از اجزای دیگر سیلندر هیدرولیک می باشد.گلویی جک هیدرولیک روی سیلندر بسته میشود. و شافتی که در قسمت قبل از آن صحبت کردیم درون آن به حرکت در می آید. وظیفه گلویی جک هیدرولیک آب بندی قطعه می باشد.همچنین تکیه گاهی برای شافت می باشد.درون گلویی جک هیدرولیک گاید رینگ هایی وجود دارد که باعث عدم سایش شافت درون گلویی جک هیدرولیک میگردد. همچنین رینگی دیگر در قسمت سر گلویی جک هیدرولیک قرار گرفته است که از ورود گرد و خاک جلوگیری خواهد کرد.

گلویی جک هیدرولیک

پیستون جک هیدرولیک

همینطور که گفتیم پیستون جک هیدرولیک بر روی شافت بسته میشود . درون سیلندر حرکت دارد ، حرکت آن به وسیله روغن انجام می شود. آب بندی پیستون به وسیله پوپک و گاید رینگ صورت گرفته است.

پیستون جک هیدرولیک

بوشن جک هیدرولیک

بوشن جک هیدرولیک برای وارد شدن روغن و همچنین خارج شدن از آن به کار می آید.دسته بندی آن هابر اساس اندازه و inch می باشد که متناسب با دبی پمپ و سرعت جک انتخاب می شود.

بوشن جک هیدرولیک

در پوش جک هیدرولیک

در پوش جک هیدرولیک در انتهای سیلندر جای گرفته است. اتصال آن به دو صورت انجام میشود .اتصال جوشی یا اتصال رزوه ای.

در پوش جک هیدرولیک

انواع جک هیدرولیک

از نمونه های سیلندر هیدرولیک میتوان به جک هیدرولیک آسانسور ، جک هیدرولیک بالابر ، جک هیدرولیک دستگاه پرس ، جک هیدرولیک جرثقیل و … اشاره کرد. در این بخش به توضیح مختصری از این موارد می پردازیم.

جک هیدرولیک آسانسور

سیلندر هیدرولیک  از موارد به کار رفته در آسانسور های هیدرولیک و بارابر ها می باشد. وظیفه سیلندر هیدرولیک در آسانسور های هیدرولیک بالابردن و جا به جایی سیلندر می باشد .

جک هیدرولیک در آسانسور دو مدل دارد .جک هیدرولیک اتصال از بغل و جک هیدرولیک اتصال از زیر .

جک هیدرولیک آسانسور

جک هیدرولیک اتصال از بغل

این مدل از جک ها از نوع سیلندر هیدرولیکی یک طرفه است. این مدل از جک ها به دلیل جلوگیری از نشتی توسط گلویی آب بندی میشوند ، با این حال در صورت ایجاد نشتی به راحتی اورینگ آب بندی تعویض می گردد.

همانظور که گفتیم جک استفاده شده یک طرفه میباشد بنابر این در حالت پایین آمدن آسانسور نیروی برق آن غیر فعال میگردد و کابین آسانسور به وسیله نیروی وزن وارده بر سیلندر هیدرولیک به سمت پایین می آید.

این نوع جک ها معمولا در آسانسور های خانگی ،بالابر خانگی و بالابر فروشگاهی بالابر مغازه ها و کارگاه ها استفاده می شود.

جک هیدرولیک اتصال از زیر

این مدل از سیلندر هیدرولیک نیز مانند نمونه اتصال از بغل با آب بندی ساخته می شوند .از این مدل از جک ها برای جا به جایی با ارتفاع کم استفاده می کنند. موارد استفاده ی آن ها برای بالابر هیدرولیک ماشین بر و … است. سطح مقطع پیستون در این نوع جک هیدرولیک متفاوت است و برای نصب آن لازم است که به اندازه طول جک هیدرولیک خاکبرداری کرد تا جک در زیر زمین قرار بگیرد.

مزایای جک هیدرولیک آسانسور

از مزایای استفاده از جک هیدرولیک آسانسور حرکتی نرم ،روان و سریع است ،باز شدن سریع استیج ها .در آسانسورهایی که جک هیدرولیک استفاده میشود شوک و ضربه در کابین نداریم و از مزایای دیگر ایمنی بهتر این مدل آسانسور ها می باشد که  که در آن ها سقوط اتفاق نمی افتد. عدم نیاز به موتورخانه ،صدای بسیار کم و عدم احساس حرکت آسانسور توسط اعضای ساختمان و ۵۰ درصد صرف جویی در مصرف برق.

 

جک هیدرولیک جرثقیل

جک های هیدرولیک امروزه خدمات بسیار زیادی به ما می کنند. جک هیدرولیک موجود در جزثقیل در بدترین شرایط آب و هوایی ، هنگام بروز حوادث و جا به جایی هایی بسیار سنگین وارد عمل می شود . جک هیدرولیک حتی قادر به حمل وزنی معادل ۱۸۸۶۸۸۰ کیلوگرم میباشد . همچنین جک هیدرولیک قادر به حمل وزنی تا حد.د ۵۰۰ تن نیز است.

همچنین جک هیدرولیک قادر به حمل قطعات بزرگی که در ساخت بزرگراه ها و کارخانه جات و همچنین خانه های ساحلی به کار رفته است می باشد.

جک هیدرولیک جرثقیل

روش کار جک هیدرولیک جرثقیل

سیال مورد استفاده در جک هیدرولیک روغن می باشد. روغن ماده ای تراکم ناپذیر برای انتقال نیروها در جرثقیل می باشد. همچنین سوخت آننیز نفت می باشد. بر اثر احتراق سوخت و ایجاد نیروی لازم روغن از یک پیستون وارد پیستون دیگری شود.

جک پرس هیدرولیک

جک قطعه ایست در پرس هیدرولیک در پایین دستگاه قرار گرفته است.این دستگاه دارای پیستون ريا، سیلندر ، لوله هیدرولیک و … است. در این دستگاه پیستون حرکتی رو به بالا دارد. موارد استفاده از پرس هیدرولیک در صنعت برای زمانی است که به فشار زیادی نیاز داریم .مانند پرس کردن قطعات فلزی و تبدیل آن به ورق فلز. همچنین براس و پانچ کردن قطعات استفاده میشود. در سیستم پرس هیدرولیک از دو سیلندر استفاده شده. که یکی از سیلندر ها اصلی و دیگری کوچکتر با اسم اسلیو  است. در هنگام کار دستگاه پیستون فشرده می گردد و روغن فشرده شده به وسیله لوله به سیلندر بزرگتر می رود .نیروی وارد شده سیال را به سیلندر کوچک تر میبرد. نیروی وارد شده به سیلندر کوچک یا اسلیو با اصل پاسکال باعث ایجاد نیروی قوی تری در خروجی سیلندر اصلی می شود.

مهم ترین مشخصه ی یک پرس هیدرولیکی جک هیدرولیک می باشد و نیروی لازمه به وسیله آن تولید میشود. پرس هیدرولیک نام های مختلفی دارد از جمله پرس خمکاری ، پرس پانچ،پرس برش کاری ،پرس چوب و نیوپان ، پرس سایزینگ و …

جک پرس هیدرولیک

قیمت جک هیدرولیک

قیمت جک هیدرولیک یا سیلندر هیدرولیک به عوامل مختلفی وابسطه است. از جمله اینکه برای چه کاربری به جک نیاز داریم و انتخاب برند آن و تحمل وزن های وارده ، همچنین قطعات به کار رفته در آن. شما میتوانید برای اینکه انتخاب بهتری داشته باشید با شماره های درج شده در پایین صفحه تماس حاصل کنید و از قیمت جک هیدرولیک و همچنین و موارد بیشتری راهنمایی بگیرید.

اطلاعات تماس :

تهران لاله زار جنوبی پاساژ اتحادیه طبقه زیر همکف پلاک ۳

۰۲۱-۳۳۵۳۰۳۴۲ – ۰۲۱-۳۳۵۳۰۳۶۲
۰۲۱-۴۰۳۳۰۲۱۲ – ۰۲۱-۴۰۳۳۰۲۱۴

info@hydro-part.com

شیر برقی هیدرولیک

شیر برقیه هیدرولیک چیست؟

شیر برقی هیدرولیک ( Electric Solenoid Valve ) همانطور که از اسمش مشخص می باشد، شیری برقی است که در صنایع هیدرولیکی کاربرد دارد. شیر برقی  در عین حال که یک دستگاه صنعتی است به وسیله یک نیروی الکتریکی جریان را در یک سیستم کنترل می کند.شیر برقی جریان سیال و مایع موجود در سیستم هیدرولیک را قطع و وصل می کند. شیر برقی هیدرولیک دارای دو مدل از نظر شکل ظاهری است که از لحاظ بویین متفاوت می باشند.

شیر یک کله ، در این مدل یک سمت از دستگاه دارای بویین می باشد.

شیر دو کله ، از دو بویین در دو سمت دستگاه برخوردار می باشد.

سوکت شیر برقی : به شکل های گوناگونی در دستگاه تعبیه شده است ،سوکت شیر برقی در مدل های مختلف در بیرون یا درون دستگاه و یا به صورت سیمی وجود دارد که به مدل Y شناخته می شود.

در ادامه مقاله توضیحات بیشتر و کامل تری در اختیارتان خواهیم گذاشت.

عملکرد شیر برقی

شیر برقی هیدرولیک دارای سه مدل عملکرد میباشد. عملکرد مستقیم، عملکرد نیمه مستقیم ،عملکرد غیر مستقیم. عملکرد مستقیم از ساده ترین نوع عملکرد است .پیستون به وسیله یک فنر کوچک در پایین قرار میگیرد تا اینکه شیر بسته شود.نقش سوکت در عملکرد شیر برقی مشخص میشود، زیرا فرمان الکتریکی به وسیله سوکت به بخش بویین منتقل می شود. در داخل محفظه یا پوشش دستگاه قطعه اسپول جای میگیرد. در این دو سمت اسپول همواره دو واشر و دو مهره ثابت شده است. در اثر تحریک الکتریکی به وسیله سوکت حالت اسپول تغییر پیدا می کند و بسته به خواسته مورد نیاز جریان سیال را به حرکت واداشته یا آن را نگه می دارد.

این وسیله دارای کویل الکتریکی با هسته فرومغناطیس با قابلیت جابه جایی می باشد. در مجموع و به صورت کل رفتاری مانند سلنوئید یا سیم پیچ دارد. پیستون همان هسته این دستگاه می باشد. در شکل ثابت یا بدون تحریک (rest position) ، هسته یا پیستون یک شکاف را پوشش میدهد که با ایجاد جریان الکتریکی به سلنوئید،میدان مغناطیسی شکل میگیرد و پیستون یا هسته سلنوئید نیرو داده و آن را تکان می دهد که هسته به حرکت در می آید و به راحتی باز و بسته می گردد.

بخشی از دستگاه شیر برقی هیدرولیک است که وظیفه باز و بسته کردن و به صورت کلی  کنترل عبور سیالات را بر عهده گرفته است که به آن سلونوئید می‌گویند. خود ساختار تشکیل دهنده سلونوئید نیز از چند بخش ساده به نام های  قاب، سیم پیچ و سنبه وجود آمده است.جنس قاب تشکیل دهنده سلونوئید از ورق فولاد است. بنابراین وقتی جریان برق به سیم پیچ متصل می گردد در قاب ها خاصیت آهنربایی هم ایجاد میگردد حال نیز ایجاد خاصیت آهنربایی که در قاب های ایجاد شده سبب میگردد که سنبه سلونوئید به قاب ما جذب بشود و به حرکت آید.همینطور که اشاره شد سلونوئید بخش متحرک سیستم شیر برقی هیدرولیک ما است. این نمونه شیر برقی هیدرولیک اشکال مختلف و متفاوتی دارد معروف ترین برند های آن شیر هیدرولیکبرقی سرو، شیر هیدرولیک ان سی ،شیر هیدرولیکی نو ،است.

کاربرد شیر برقی هیدرولیک

شیر برقی هیدرولیک یا شیر کنترل !

شیر برقی هیدرولیک با توجه به کاربرد آن لقب شیر کنترل را در صنعت هیدرولیک به خود گرفته است. در موارد مختلفی استفاده می شود. از مهم ترین موارد استفاده پمپ دنده ای قطع و وصل کردن و کنترل جریان سیال  هیدرولیک یا مایع که تحت فشار قرار گرفته است. برای آشنایی با کاربرد شیر برقی هیدرولیک باید با انواع مختلف شیر برقی آشنا شویم. شیر برقی تنوع بالایی دارد اما به اختصار شیر هیدرولیک برقی در اتوماسیون صنایع فولاد و آلیاژ سازی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین از انواع شیر برقی  هیدرولیک در صنایع سنگین مختلف استفاده میکنند، در صنایع خودرو سازی به صورت عموم این دستگاه به کار گرفته میشود. از انواع شیر هیدرولیک برقی در صنایع هیدرولیک ساخت ماشین آلات هیدرولیکی و تجهیزات صنعتی استفاده میکنند. از انواع شیر هیدرولیک برقی در اتوماسیون صنایع فولاد و آلیاژ سازی نیز دیده مشود.

تقسیم بندی راههای خروجی شیر برقی هیدرولیک

شیر برقی هیدرولیک در تقسیم بندی راه خروجی گونه های متنوع در مدل های دو راهه، سه راهه و چهار راه در بازار موجود است.شکل سه راه خروجی شیر برقی هیدرولیک رله ای جهت راه ورودی جدید و رله کانتکت دیگر به عنوان دوراهه خروجی مشترک دارد.این رله ها به صورت اتوماتیک کار میکنند. وقتی که یکی از آنها باز میشود دومی اتوماتیک وار بسته می شود.و اما در عملکرد مکانیزم شیر برقی هیدرولیک چهار راه گویی شیر های برقی به هم اتصال دارند برای درک بیشتر و مسیر ورودی و دو مسیر خروجی برای این شیر های برقی در نظرگرفته شده است.

راه خروجی شیر برقی

انواع شیر برقی هیدرولیک

شیر برقی هیدرولیک  با توجه با کاربرد و وضعیت آن در انواع مختلفی مانند چند راهه ، نوع برق مصرفی ( ACو DC)یا وضعیت ان در حالت OFF و … تقسیم می شوند.در بعضی از شیر های برقی، سولونوئید مستقیمآ به شیر فرمان می دهد.بعضی سولونوئید ها خود به عنوان یکی ولو کمکی و کنترلی برای راه اندازی یک شیر بزرگ تر استفاده می شود. این نوع ولوها در حقیقت یک سولونوئید ولو ترکیب شده با یک ولو بزگتر هستند و آنها به صورت یک کالای واحد و یکپارچه بسته بندی شده و فروخته خواهند شد.

انواع شیر برقی هیدرولیک

انواع شیر برقی هیدرولیک عبارت است از

شیر برقی هیدرولیک کنترل جهت ، شیر برقی هیدرولیک توزیع کننده پیلوت دار ،شیر برقی هیدرولیک کنترل فشار ورودی و خروجی ،شیر برقی پروپشنال هیدرولیک ، شیر فشار شکن هیدرولیک و شیر هیدرولیک وسط بسته

شیر های برقی هیدرولیک کنترل جهت در انواع اسپولی ،پاپتی و روتاری ساخته و به فروش می رسند.

عملکرد این شیر برقی هیدرولیک کنترل جهت به عوامل مختلفی بستگی دارد ، برخی از آن ها را در زیر به اختصار میبینید.

زمان سوییچینگ (زمان میان کارکرد نیرو و تکمیل شدن عمل المان کنترلی)

محدوده قدرت استاتیک (نیروی چسبندگی که میتواند میان اسپول و بدنه ایجاد شود)

محدوده قدرت دینامیک (بیشترین میزان کارکرد فلو و فشار)

مقاومت در برابر جریان (مقاومت داخلی برای نمونه افت فشار)

نشتی (تنها در مدل های اسپولی)

شیر برقی در دو مدل پنوماتیک و هیدرولیک در بازار فروش موجود است. لازم است توضیح مختصری راجع به آن بدهیم.

شیر برقی پنوماتیک

شیر برقی پنوماتیک نیز از دستگاه های صنعتی میباشد با این تفاوت که با جریان الکتریسیته کار میکند. روش کار آن کنترل جریان هوا و قطع و وصل آن است. شیر برقی پنوماتیک نیز از بویین ساخته شده است.در این قطعه بویین وظیفه قطع ووصل کردن جریان هوا را به عهده دارد.کنترل بویین نیز به وسیله دستوری به اپراتور انجام میگیرد.شیر هایی که در اینمدل شیر برقی پنوماتیک و مدل هیدرولیک به کار میرود شیرهای برقی دایرکشنال نام دارند.شیرهای برقی دایرکشنال دارای دو المان و یا پورت برای ورود و خروج هوای فشرده هستند.امروزه کاربری شیر برقی پنوماتیک در صنایع داروسازی، صنایع شیمی و شیمیایی، صنایع تجهیزات خودروسازی، صنایع ساخت کاشی و سرامیک و… است.

پرکاربردترین شیرهای برقی پنوماتیک شیر برقی پنوماتیک برای کنترل فشار ، شیر برقی پنوماتیک از نوع پروپشنال اتوماتیک، شیر برقی پنوماتیک جهت متعادل کردن پروفشنال،  شیر برقی پنوماتیک از نوع ماژولار اتومایک ،شیر برقی پنوماتیک از نوع دستی ، شیر برقی پنوماتیک برای کنترل و شیر برقی پنوماتیک از نوع توزیع کننده پیلوت دار است.

شیر برقی پنوماتیک

نکات ضروری جهت انتخاب شیر برقی هیدرولیک

شیر های برقی هیدرولیک در مدل ها وکاربری های مختلف در بازار ارائه و به فروش میرسد.برای انتخاب شیر برقی هیدرولیک لازم است که به نیاز و کاربرد آن در انتخاب مناسب دقت کنیم.در اینجا به مواری جهت انتخاب مناسب شما برای خرید شیربرقی هیدرولیک می پردازیم.

از نکاتی که باید به آن در انتخاب شیر برقی هیدرولیک ببپردازیم میزان ولتاژ ورودی در شیر می باشد.همینطور در نظر داشته باشید که ولتاژ دستگاه جریان متناوب یعنی جریان مستقیم باشد و  میزان ولتاژ در کجا قرار دارد و

بازدهی آن در چه ولتاژی به بهترین شکل ممکن می باشد.

توجه به اندازه قطر دهانه در شیر برقی هیدرولیک از نکاتی است که برای خرید لوله های موجود در بازار جهت وصل کردن و راه اندازی آن  باید در نظر داشته باشیم.

از موارد دیگر که باید دقت کنیم ماکزیمم و مینیمم فشار خطی که شیر برقی در آن قرار میگیرد و ماکزیمم و مینیمم اختلاف فشار بین ورودی و خروجی شیر برقی همچنین ماکزیمم و مینیمم فلوی عبوری از شیر برقی

و وزن مخصوص، ویسکوزیته و نوع سیال از نظر خورندگی و …

همچون نکات بسیاری چون دمای محیط و سیال ،مشخصات الکتریکی و تغذیه بوبین است.

قبل از خرید شیر برقی هیدرولیک باید به حداکثر فشار مورد استفاده موردنظرمان دقت داشته باشیم. تا دستگاه درستی را انتخاب کنیم.

از موارد دیگری که باید در مرحله انتخاب نوع دستگاه به آن دقت کنیم در نظر گرفتن سیال مورد نظر یا همون مایع و گاز مورد استفاده ما است. دستگاه انتخاب شده باید بتواند از پش فشار و خواص گوناگون بر بیاید همچنین توجه به مواد قابل اشتعال در شیر برقی دارای اهمیت است.تا هنگاه کار دستگاه دچار مشکل نشود.

مزایای استفاده از شیر برقی هیدرولیک

مزایای استفاده از شیر برقی هیدرولیک قطع و وصل سریع دستگاه و در نتیجه سرعت کارکرد بالا می باشد در عین حال شیر برقی هیدرولیک قابل اطینان بوده و سرویس دهی طولانی را در اختیارمان قرار می دهد. از دیگر مزایا طراحی دستگاه  میباشد که یک پارچه می باشد و مصرف جریان برق در این دستگاه پایین است.

شما میتوانید برای اصلاعات بیشتراز قیمت ها و انتخاب نوع دستگاه با شماره های درج شده تماس حاصل فرمایید.

اطلاعات تماس :

تهران لاله زار جنوبی پاساژ اتحادیه طبقه زیر همکف پلاک ۳

۰۲۱-۳۳۵۳۰۳۴۲ – ۰۲۱-۳۳۵۳۰۳۶۲
۰۲۱-۴۰۳۳۰۲۱۲ – ۰۲۱-۴۰۳۳۰۲۱۴

info@hydro-part.com

پمپ دنده ای

پمپ دنده ای چیست ؟

در این مقاله خواهیم گفت پمپ دنده ای چیست ؟ این پمپ از پرکاربردترین و در عین حال پربازده ترین نوع پمپ هیدرولیک در بازار فروش پمپ های هیدرولیکی و صنعتی در ایران به حساب می آید همچنین در فروش حرف اول را میزند. در این مقاله به بررسی ویژگی ها و همچنین مزایا و معایت پمپ هیدرولیک دنده ای در صنعت میپردازیم.
روش کار آن به این صورت است که چرخ دنده های درون دستگاه از نوع جابه جایی مثبت وجود دارد و تنها با حرکت دو عضو قابل چرخش انتقال سیالات صورت میگیرد . جریانی یک دست و بدون پالس را فراهم کرده و امکان چرخش در دو جهت یعنی پر و خالی کردن مخزن را برای ما ایجاد میکند و در صورت استفاده صحیح خرابی کمی دارند که حتی قابلیت خشک کار کردن در یک بازه زمانی کوتاه در این پمپ های هیدرولیک خساراتی را به وجود نمی آورد .
این وسیله با قابلیت کشش بالا لقب خودمکش را در بین پمپ هیدرولیک صنعتی به خود اختصاص داده است.از قابلیت های پمپ دنده ای قدرت کشش بالای این پمپ هیدرولیک است.به علت ایجاد نیروی خلا در داخل پمپ باعث ایجاد مکش و حرکت سیالات می شود .

پمپ دنده ای انتخابی رایج در صنعت

دلیل اینکه امروزهاین پمپ از انتخاب های رایج این صنعت در بازار فروش پمپ به حساب می آید پوشش دهی انواع سیالات با ویسکوزیته های مختلف رو به پایین ، متوسط و بالا است. این در حالی است که آن  قادر به حمل و انتقال مقدار بالایی از سیالات با جریانی ثابت بدون کم و زیاد شدن فشار است.

موارد استفاده پمپ دنده ای

حال که از پوشش دهی انواع سیالات توسط این دستگاه گفتیم جا دارد که از موارد استفاده این پمپ هیدرولیک صنعتی بگوییم. این پمپ برای پمپاژ انواع سیالات غلیط همانند انواع چسب ،شکلات ،آسفالت و سیالات رقیق چون انواع روغن ها و حلال های رقیق به آسانی به کار میرود.پمپ های دنده ای برای انتقال سیستم روغنکاری موتور، سوخت، نفت گاز، ملاس، خمیر و دیگر مایعات اما بیشتری مصرف این نوع پمپ ها در صنعت  هیدرویک است که موارد استفاده زیادی دارند. این پمپ ها همچنین برای روغنکاری و سیستم های خنک کن ماشین های مختلف (ماشین ابزار، موتورهای احتراقی و غیره) با فشار پائین و موارد دیگر مناسب هستند.
انواع روغن ها و روغن داغ، روان کارهای صنعتی، سوخت (گاز مایع، بنزین، گازوئیل، مازوت، نفت سیاه و …)
انواع رزین ها و مواد پلیمری (Resins & Polymers)
الکل و انواع حلال ها (Alcohols & Solvents)
آسفالت (Asphalt) ، قیر (Bitumen) ، تار (نوعی قیر ، Tar)
فوم پلی یورتان (ایزوسیانات و پلیول) (Polyurethane foam Isocyanate and Polyol)
گلیکول مواد غذایی مانند شکلات، کره بادام زمینی، رنگ ، جوهر، رنگ دانه ها
گلیکول (Glycol)
صابون ها ( Soaps)

خصوصیات پمپ دنده ای

هیچ چیز به اندازه یک دستگاه پر سرو صدا نا خوشایند به نظر نمی رسد. از خصوصیات خوب آن کارکرد بدون سر وصدا، پیوسته ،مدام این دستگاه است. تعداد کم قطعات داخلی این دستگاه نیز مزیتی است که تعمیر آن را آسان کرده ،همچنین تعمیر این پمپ نیازمند دستگاه خاص و غیر قابل دسترسی نیست.
طراحی این پمپ قابلیت افزودن ژاکت سرمایشی و ژاکت حرارتی را امکان پذیر کرده است.

دقت عملکرد و کاربرد بالای پمپ دنده ای در برخی از پمپ قابلیت استفاده به عنوان دو زینک را میدهد.

انواع اتصالات در این نوع موتور های دنده ای بنابر نیاز در قسمت ورودی و خروجی مشابه کانکشن های فلنچی و رزوه ای قابل نصب میباشد.

روش کار پمپ دنده ای

راجع به عملکرد و کارکرد این پمپ ها به صورت دقیق و جزئی می توان این گونه شرح داد :

زمانی که دو چرخ دنده موجود در پمپ ها به حرکت در می آیند سیال مورد نظر را نیز پمپاژ می کنند. اجزای مختلف این پمپ های دنده ای تشکیل شده از شفت، بوش، چرخ دنده، بدنه و آب بندی. پمپ های دنده ای توسط چرخ دنده کار میکنند و از دو چرخ دنده تشکیل شده است. یکی از چرخ دنده ها ثابت و دیگری متحرک می باشد که چرخ دنده دیگری را به حرکت وا میدارد.در پمپ دنده ای چرخ دنده ای که به وسیله شفت ورودی چرخانده میشود باعث حرکت هرزگرد می شود. این چرخ دنده متحرک باعث آب بندی ورودی و خروجی پمپ می گردد . روش کارکرد بدین صورت است که چرخ دنده هرزگرد با نزدیک شدن و رسیدن به قسمت ورودی از هم باز میگردد و فاصله ی بین دنده ها با فشار هوایی که از مخزن هوا وارد میشود کشیده میشود. یعنی به این صورت که دنده ها زمانی که شروع به حرکت میکنند با نزدیک شدن به خروجی کوچک میشوند. کوچک شدن دنده است که سبب میشود مایع سیال از داخل چرخ دنده ها بگذرد .حرکت پیوسته و مکرر سبب مکش و انتقال مایع و در نتیجه کار جریان و فشار بسیار بالایی شکل میگیرد.این همان دلیل قدرت بالای این پمپ ها است .همانطور که کمی قبل در قابلیت ها بیان شد ، دراین پمپ ها جهت چرخش تغییر می کند و ورودی و خروجی پمپ جا به جا می شود. این تغییر به صورت خودکار صورت میگیرد و نیازی به جا به جایی اتصالات در این مورد نیست. در پمپ های دنده ای سطح تماس فیزیکی بین چرخ دنده ها است که باعث حرکت سیال بین پورت ورودی و خروجی می گردد. لبه های شعاعی خارجی و قسمت داخلی چرخ دنده ها باعث تشکیل قسمتی از سیال حرکتی می باشد.

گردش پمپ

پمپ های دنده ای برای کوپله مستقیم با الکترو موتور روی شاسی طراحی شده اند و برای سرعت پائین (زیر ۷۰۰ دور در دقیقه) یا به وسیله الکتروموتور و جعبه دنده کاهنده که بین الکترو موتور و پمپ نصب می شود، اتصال بر قرار می شود.
محور محرک فقط به وسیله بازوی گشتاور می چرخد و مقدار گشتاور اولیه شعاعی و موتوری حرکت اولیه مشخص شده است.

محبوبیت پمپ دنده ای

دلایل زیادی وجود دارد که این وسیله را محبوب کرده است. ساختمان ساده و محکم آن در طراحی این پمپ یکی از این موارد است. همچنین صرفه اقتصادی در ساخت آن و هزینه فروش و قیمت پمپ دنده ای  مناسب تمام شده در این کالا از ویژگی های خوب آن است. از مزایای دیگر مکش مطلوب آن است. همچنین آلودگی تاثیر کمی بر کارکرد آن دارد. برای نصب آن محدودیتی در جایگاه نصب و شرایط خاص نداریم. همچنین در شرایط سخت کار میتوانیم به آن اطمینان کنیم.

نکات اولیه ای برای کار با پمپ های هیدرولیک دنده ای وجود دارد که به شرح برخی از آن ها میپردازیم :

در تمامی مراحل کار با این وسیله تمیز بودن قطعات اهمیت زیادی در بهبود عملکرد دارد. در دسترس بودن روغن گریس و ابزار مناسب برای دسترسی آسان سفارش می شود و باید همیشه از تماس وسایل تیز و فلزی با سطوح داخلی و قطعات جلوگیری گردد تا صدماتی وارد نشود. قبل از مونتاژ کردن اول جهت گردش شفت را مشخص کنید. سپس باقی قطعات را به نحوی قرار دهید تا در هنگام مونتاژ قطعات جدا شده بتوانند در جای خود قرار گیرند.

تقسیم بندی

 

این پمپ ها به دو دسته پمپ های دنده ای داخلی وپمپ های دنده ای خارجی تقسیم میشوند.به دنبال باقی مطالب به توضیح آن میپردازیم.

 

پمپ های دنده ای داخلی

پمپ دنده ای داخلی باعبور سیال و مایع به درون وسپس هدایت آن به سمت خروجی کار میکند و این وسیله برای سیالات بسیار رقیق کاربرد نسبتا بیشتری را دارد اما با این حال میتوان حتی آسفالت را هم با آن جا به جا کرد.

این پمپ می تواند سیالاتی با ویسکوزیته ۱cPs تا ۱۰۰۰۰۰۰cPs را انتقال دهد .پمپ معروف به ماه و ستاره که در صنعت مشاهده میشود همان پمپ با دنده داخلی می باشد.

این پمپ برای پر و خالی کردن بسیار مناسب است ساختمان داخلی این پمپ همچنین خصوصیت چرخش به دو سمت شرایط را نیز فراهم کرده است. بنابراین کاربرد زیادی در جابه جایی مثبت دارد.این پمپ با دنده داخلی خود مکش می باشد.این پمپ قابلیت پمپ کردن انواع سیالات و مایعات با ویسکوزیته های متنوع را دارد.

از خصوصیات بارز و قابل ذکر پمپ های دنده ای داخلی جریانی یک دست و همانطور که در مقدمه اشاره شد کارکرد خشک در زمانی معین و کوتاه این دستگاه است.کشش مکنده بالا و قطعات قابل دسترس،NPSH بسیار اندک و کاهش امکان وقوع کاویتاسیون در دوسو میباشد.

موارد کاربرد پمپ نمونه داخلی

همانطورکه اشاره کردیم این پمپ برای سیالات رقیق کاربرد بیشتری دارد ،بدین صورت قابل استفاده برای انواع گوناگون روغن های خوراکی و صنعتی می باشد.همچنین برای انواع سوختی که با آن سر و کار داریم از انواع بنزین گرفته تا نفت سفید و گازوئیل و حتی سوخت مازوت، الکل و حلال ها کاربرد دارد. قیمت پمپ دنده داخلی نسبت به نمونه خارجی بالاتر بوده و این پمپ ها در بازه لیتراژ ۶ لیتر الی ۴۰۰ لیتر تولید شده و فشار کاری ۲۵۰ الی ۳۳۰ بار متفاوت است. در بخش بعدی توضیحات بیشتری می دهیم.

با اینکه نمونه داخلی برای سیالات رقیق استفاده بیشتری دارد با این حال در صنعت برای مواردی چون عسل،شکلات،کره ، رنگ دانه ها ،قیر و آسفالت نیز کاربرد دارد و برای مواد با ویسکوزیته بالا هم استفاده میشود.مواردی چون رزین و پلیمر با ویسکوزیته متغیر نیز استفاده میگردد.

در روش کارکرد ایم مدل خارجی این پمپ ها نیز دندانه های چرخ دنده در قطر بیرونی قرارگرفته است، و درگیری دندانه ها نیز در همان قطر بیرونی اتفاق می افتد. محل قرار گیری یاتاقان ها نیز در هر دو قسمت انتهای چرخ دنده برای محافظت از محور اصلی می باشد و این ترکیب باعث می شود مقاومت محور اصلی پمپ در برابر خیز یا چرخش زاویه ای افزایش پیدا کند. نتیجه این است که سطح تماس بین چرخ دنده و دیواره پمپ دیگر از بین میرود و پمپ می تواند در فشارهای بالا هم نیز کار بکند. همچنین می توانند جریان های تا ۱۵۰۰ لیتر و فشار تا ۳۴٫۵ بار را تحمل کنند.اصل پمپ ها برای کوپله مستقیم با الکتروموتور روی شاسی طراحی شده است و برای سرعت پائین (زیر ۷۰۰ دور در دقیقه) یا به وسیله الکتروموتور و جعبه دنده کاهنده که بین الکترو موتور و پمپ نصب می شود، اتصال بر قرار میکند.

محور محرک فقط به وسیله بازوی گشتاور می چرخد و مقدار گشتاور اولیه شعاعی و موتوری حرکت اولیه مشخص شده است.

پمپ دنده ای داخلی در موارد دیگری مانند ایزوسیانات msds و پلی یول msds در فوم پلی یورتان و گلایول کاربرد دارد.

در روش کارکرد نوع داخلی این پمپ ها چرخ دنده ای بزرگ وجود دارد که به آن روتور هم می گویند. دندانه این چرخ دنده در داخل پمپ و روی قطر اصلی قرار گرفته، و درگیری آن با یک چرخ دنده کوچکتری است که دندانه هایش روی قطر اصلی قرار می گیرند.جریان تحملی در این پمپ ها تا ۴۱۶۵ لیتر است. فشار تحملی در آنها تا ۱۵٫۵ است. در تمام چرخ دنده های موجود در پمپ، میزان گشتاور پمپ تقسیم و مقدار نسبی این گشتاور در هر لحظه محاسبه میشود.

مواد به کار رفته در داخل پمپ نمونه داخلی

سطح و پوشش بیرونی نمونه داخلی از جنس انواع چدن خاکستری و چدن داکتیل همچنین استیل ،جنس سخت فولاد،برنز و پلیمر است.

در قسمت شافت از استیل و فولاد به کار رفته است.

آب بند این دستگاه از جنس مکانیکال سیال تک و دوبل ،مگنتی ،کارتریج و پکینگ ساخته می شوند.

معایب پمپ نمونه داخلی

از محاسن پمپ دنده ای گفتیم ،گرچه این پمپ ها معایب چندانی ندارد اما با این حال برای انتخاب بهتر این پمپ لازم است که از آن چشم پوشی نکنیم. نمونه داخلی داخلی آن در سرعت دورانی خود محدودیت دارد و فشار در این مدل متوسط و کم است.

پمپ دنده ای خارجی

از پرمصرف ترین پمپ دنده ای بازار ،پمپ دنده ای خارجی است.این پمپ با داشتن دو دنده که در مجاور یکدیگر قرار گرفته اند کار میکند و باعث جا به جایی مواد و سیالات می شوند.به دلیل اینکه چرخ دنده روی پمپ قرار گرفته است، این مدل به پمپ دنده ای خارجی نام گرفته است. کاربرد این مدل در جایی که نیاز به ظرفیت های بالا احساس میشود به کار گرفته می شود. پمپ های دنده ای خارجی نسبت به پمپ های داخلی از صدای کمتری اما ظرفیت بالاتر و بیشتری برخوردار می باشند.نمونه خارجی دارای قدرت بالاتری می باشد و مانند نمونه ی  داخلی آن سیالاتی با ویسکوزیته مختلف بالا و پایین را انتقال می دهد.

موارد کاربرد پمپ نمونه خارجی

موارد کاربرد پمپ دنده ای خارجی بسیار مشابه نمونه پمپ های داخلی می باشد.

جنس ساختاری پمپ نمونه خارجی

مواد و جنس ساختاری آن بسیار مشابه نوع داخلی این پمپ می باشد.

جنس بدنه و پوشش خارجی همچنین چرخ دنده ها در این مدل از چدن خاکستری،چدن داکتیل،استیل،برنز و پلیمر می باشد.

جنس قسمت آب بند این پمپ از مکانیکال سیل تکی،لیپ سیل،مگنتی،پکینگ،مکانیکال سیل دوبل استفاده می شود.

موارد استفاده شده در شفت ،استیل،سرامیک و فولاد است.

معایب پمپ نمونه خاجی

ناخالصی های موجود در سیالاتی که در این پمپ استفاده می شود و همچنین ذرات معلق باعث آسیب رساندن و اختلال در نوع عملکرد این پمپ می شود. از دیگر معایب نمونه خارجی در مدل بوشی است که اکثر یاتاقان در ارتباط مواد سیال باعث اشکال در سیستم این پمپ میشود.در این پمپ ها مایعات پمپ شده باید دارای خاصیت خود روغنکاری و بدون مواد اصطکاکی جامد یا خورنده و ناخالص باشد.

پمپ هیدرولیک دنده ای

پمپ هیدرولیک عضو اصلی یک سیستم هیدرولیک به شمار می آید و کار پمپ هیدرولیکی به عنوان وسیله ای برای تبدیل توان الکتریکی و یا مکانیکی به هیدرولیکی محسوب میشود. موارد استفاده این پمپ برای به کار انداختن جریان در سیستم می باشد با این حال توقع ایجاد و به وجود آوردن فشار در این دستگاه توقعی نابه جا است .

پمپ هیدرولیک تنوعی زیادی دارد. مانند پمپ پیستونی و پمپ تیغه ای…

معمول ترین و مورد استفاده ترین پمپ های هیدرولیکی در بازار فروش پمپ دنده ای است. که توضیح آن را شرح دادیم و در بسیاری از مشاغل متنوع و گوناگون این پمپ ها استفاده می شود. و مزایای مشترک استفاده از آن ها به اختصار چنین است.

 • قیمت مناسب در عین بازدهی بالا و ویژگی های کاربری خوب

 • دقت بالا و ضریب خطای پایین حتی در هنگام شرایط کاری سخت

 • مکش بالا و زیاد این پمپ ها

  شکل و ساختار ساده و در عین حال محکم این پمپ ها

  تعمیر آسان

 

فروش و دسترسی پمپ دنده ای

فروش و دسترسی پمپ دنده ای به دلیل کاربرد بالای آن بسیار آسان و رایج می باشد.

شرکت هیدرو پارت با سال ها تجربه و انجام پروژه های موفق زیادی در زمینه فروش پمپ دنده ای در خدمت شماست.

قیمت پمپ دنده ای با توجه به طراحی قابل و نکات خوبی که دارد از جمله صدای کم و بازدهی بالا بسیار مقرون به صرفه است.

قطعات به کار رفته در این پمپ به راحتی قابل تعمیر و در دسترس می باشند.در انواع مختلف صنایع و کارخانجات متنوع و انواع سیالات قابل استفاده است.سیالاتی چون :

 • پمپاژ مخلوط و ترکیبات شیمیایی و افزودنی های شیمیایی

 • پمپاژ انواع روغن های هیدرولیک و اسید و بازها

  قیمت پمپ دنده ای

  قیمت پمپ دنده ای بنابر کاربرد و موارد استفاده، همچنین مارک ها و برند متنوع موجود در بازار فروش بسیار متنوع بوده و همچنین طیف های مختلفی را به خود اختصاص داده است.

  برای کسب اطلاعات دقیق و به روز از قیمت پمپ دنده ای همین حالا با شماره های درج شده با کارشناسان هیدرو پارت تماس حاصل کنید.

  ما با توجه به خواسته و نیاز شما راهنمایی بهتری در اختیارتان گذاشته و با توجه به نوسانات قیمت ها در بازار هزینه مناسب و مقرون به صرف را ارائه خواهیم کرد.

 

انواع دیگر از پمپ دنده ای

در ادامه بعد از توضیح دو مدل از پمپ های دنده ای ،سایر پمپ های دنده ای دیگر را خواهیم گفت.

انواع متنوع پمپ دنده ای عبارتند از:

هر کدام از این پمپ ها کاربردهای مخصوص دارند.چیزی که آن ها را از هم متمایز میسازد برندهای مختلف داخلی و خارجی برای فروش پمپ دنده ای و اجزای مختلف سازنده این پمپ ها است.

جنس معمول این پمپ ها :

۱)شافت: استیل، فولاد، آلومینویم یا سرامیک

۲)بوش: کربن، برنز، استیل

۳)آب بندی: پکینگ، آب بندی مکانیکی یا مگنتی

۴)بدنه پمپ از جنس: آهن، چدن، فولاد، فولاد ضد زنگ، کائوچو و …

)در نهایت هم چرخ دنده ها که معمولا از جنس فولاد و فولاد ضد زنگ و کامپوزیت هستند.

شرکت هیدرو پارت برای ارائه بهترین خدمات با توجه به نیاز شما آماده همکاری است.

این پمپ ها در صورت سرویس به موقع و ماهیانه نیاز به تعمیرهای سنگین ندارند و استهلاک کمی دارند.

جهت مشاوره رایگان و اطلاع از قیمت پمپ دنده ای با شماره های درج شده پایین صفحه در ارتباط باشید.

پمپ دو جداره ژاکت دار

پمپ دو جداره ژاکت دار از نوع پمپ های دنده ای است که برای پمپاژ سیالات در کارخانه های صنایع غذایی مانند کرم و شکلات و خمیرها و مارمالاد و … استفاده می شوند. از پمپ دو جداره ژاکت دار در صنایع با دمای بالا استفاده می شود و مناسب برای پمپاز سیالاتی که باید در ابتدا گرم شوند و بعد پمپاژ شوند و یا بلعکس ، جهت خنک کردن سیال داغ پمپاژ شوند.

جنس مواد به کار رفته در پمپ دو جداره ژاکت دار به اختصار:

 • چدن خاکستری
 • چدن داکتیل
 • استیل
 • فولاد سمانته
 • برنز است.

انواع آبندی پمپ دوجداره ژاکت دار

آبندی پمپ دوجداره ژاکت دار به روش های مکانیکال سیل ،مکانیکال سیل دوبل ،کارتریج مکانیکال سیل ،کاسه نمد و نخ گرافیتی صورت میگیرد.

یاتاقان بندی پمپ دوجداره ژاکت دار

یاتاقان بندی پمپ دوجداره ژاکت دار نیز به صورت تفلونی ،برنزی و کربن گرافیت است.

سیستم انتقال قدرت پمپ دوجداره ژاکت دار

انتقال قدرت در این مدل پمپ دوجداره به صورت کوپله مستقیم، کوپله با فولی و تسمه ،كوپله با گیربكس و کوپله با هیدروموتور انجام می گیرد.

شما میتوانید برای اصلاعات بیشتراز قیمت ها و انتخاب نوع دستگاه با شماره های درج شده تماس حاصل فرمایید.

اطلاعات تماس :

تهران لاله زار جنوبی پاساژ اتحادیه طبقه زیر همکف پلاک ۳

۰۲۱-۳۳۵۳۰۳۴۲ – ۰۲۱-۳۳۵۳۰۳۶۲
۰۲۱-۴۰۳۳۰۲۱۲ – ۰۲۱-۴۰۳۳۰۲۱۴

info@hydro-part.com

پمپ کارتریجی ویکرز

پمپ های کارتریجی طیف گستره ای از فشار ها و ظرفیت ها دارد و در چند نوع چند طبقه و تک طبقه برای افزایش دبی و فشار استفاده می شوند .

پمپ های کارتریجی ویکرز دارای ۱۲ دنده هستند که میتوان ۲۰۷ بار تا به بالا توان ایجاد کنند .

پمپ های کارتریجی ویکرز به اسم پمپ پره ای هم شناخته می شود .

از پمپ های کارتریجی در صنایع دریایی و صنایع ماشین آلات راهسازی و تزریق پلاستیک استفاده می شود.

یکی از مزیت های بزرگ پمپ های کارتریجی ویکرز داشتن عملکردی بی صدا است و میتوان در تمام سیالات ویسکوزیته استفاده شود .

پمپ کارتریجی ویکرز دارای فشار دائمی است و میتواند بازدهی حجمی حدودا ۹۰ درصد انجام دهد .

پمپ هاری کارتریجی در چند سری V و VQ تولید می شود که در سری V بیشتر کاربر صنعتی دارد ولی VQ بیشتر کاربر ماشین آلات راهسازی دارد

شما عزیزان میتوانید برای اطلاعات بیشتر و سفارش محصولات مورد نیاز خود با کارشناس هیدروپارت تماس بگیرید

برای اطلاعات بیشتر و جدول محصولات میتوانید از لینک های زیر استفاده کنید :

پمپ کاتریجی ( ماشین آلات راهسازی )

پمپ کاتریجی ( صنعتی )

پمپ کاتریجی دنیسون

پمپ کاتریجی یوکن

اطلاعات تماس :

تهران لاله زار جنوبی پاساژ اتحادیه طبقه زیر همکف پلاک ۳

۰۲۱-۳۳۵۳۰۳۴۲ – ۰۲۱-۳۳۵۳۰۳۶۲
۰۲۱-۴۰۳۳۰۲۱۲ – ۰۲۱-۴۰۳۳۰۲۱۴

info@hydro-part.com

 

پمپ کارتریجی

پمپ کارتریجی چیست ؟

در این مقاله مشخصات و نکات کاربردی لازم جهت خرید پمپ کارتریجی را در اختیارتان قرار می دهیم .در ابتدا خواهیم گفت پمپ کارتریجی چیست ، سپس به نحوه کارکرد و انواع پمپ کارتریجی می پردازیم. همچنین از موارد مهمی که نباید از پمپ کارترجی استفاده کرد خواهیم گفت.
پمپ کارتریجی چیست ؟ این وسیله از دسته پمپ های هیدرولیکی است که ساختاری ساده دارد. چون در طراحی پمپ هیدرولیک کارتریجی تیغه به کار رفته و نقش مهمی در عملکرد آن دارد ، مردم آن را به پمپ تیغه ای یا پمپ پره ای هم می شناسند.پمپ کارتریجی دارای فشاری متوسط است و به این عنوان در صنایع هیدرولیک شناخته می شود.
پمپ کارترجی چیست

اجزای تشکیل دهنده پمپ کارتریجی

این وسیله عموما در صنعت و راه سازی استفاده زیادی دارد. امروزه به دلیل این کاربری زیاد ،در بازار فروش بیشتر دیده می شوند. این پمپ طراحی بسیار ظریف و منظمی دارد.
پمپ کارتیجی از اجزای ساده ای تشکیل شده است این امر سبب شده تعمیر پمپ کارتریجی به راحتی انجام بگیرد. اجزای به کار رفته در پمپ کارتریجی هیدرولیک مجموعه ای از تیغه ها ،محفظه ،روتور ،شفت می باشند.
اجزا پمپ کارتریجی هیدرولیکی

خصوصیات پمپ کارتریجی

ویژگی هایی وجود دارد که پمپ کارترجی هیدرولیک را از سایر مدل های پمپ هیدرولیک ممتاز می کند. برخی از این ویژگی ها را به اختصار خواهیم گفت.
_ اولین تفاوت آن ها در شکل ساختاری این پمپ می باشد . در پمپ هیدرولیک، پره ها درون روتور شکاف دار جای میگیرند و قابلیت لغزش به درون و بیرون را دارند.
_ این پمپ با نیروی گریز از مرکز کار می کند .
_ این پمپ هیدرولیک نسبت به پمپ دنده ای سر و صدای کمتری دارد.
_ قطعات به کار رفته در اجزای سازنذه آن به ویژه کارتریج دستگاه ، قابلیت تعویض دارند.
_ قیمت دستگاه با تمام مزایایی که دارد بسیار مناسب میباشد.

در چه مواردی از پمپ کارترجی هیدرولیک استفاده نمی کنیم ؟!

برای خرید پمپ کارترجی باید دقت داشته باشید، نوع سیال مورد استفاده در این پمپ بسیار حائز اهمیت می باشد. در پمپ کارترجی هیدرولیک نباید سیالاتی که خصلت سایش دارند استفاده شود. این کار عمر استفاده از دستگاه را پایین می آورد.حال که متوجه شدیم پمپ کارتریجی چیست میدانیم این پمپ در سیالاتی که چسبندگی بالایی دارند (ویسکوزیته بالا ) توصیه نمی شود.
این پمپ همچنین در مواردی از قبیل فشار بالای مدار به کار گرفته نمی شود.
در سرعت پایین تر از ۶۰۰ نمیتوان از پمپ پره ای استفاده کرد و مناسب نمی باشد .

نحوه کارکرد پمپ کارتریجی

نحوه کارکرد پمپ کارترجی زمانی اهمیت پیدا میکند که در هنگام بروز مشکل در سیستم بخواهیم کاری انجام دهیم و به طور کلی با سیستم کار آن آشنایی پیدا کنیم.

به دلیل ساختار ساده پمپ های کارتریجی این سیستم عملکرد پیچیده ای ندارد و تعمیر پمپ کارتریجی را آسان می سازد.

پمپ کارتریجی هیدرولیک با نیروی گریز از مرکز به حرکت در می آید. برای این کار شفت ها پره ها را به وسیله نیروی یک متور الکترونیکی از کنار به دوران وا می دارند.یعنی پمپ به الکتروموتور متصل است. جهت حرکت دوران پره ها به صورت معمول ساعت گرد و به سمت خروجی می باشد. فاصله پره ها یا تیغه های پمپ کارترجی کم است و این امر باعث حرکت و انتقال مایع می شود. فاصله ای بین بادامکی و رینگ وجود دارد که در اثر حرکت این فاصله بیشتر می شود و باعث می شود که حجم سیال و فشار سیال موجود در سیستم بیشتر شود و سیال حرکت پیدا کند.

حالا زمانی است که که چرخش به نیمه دوم می رسد ، و فاصله پره ها با سطح رینگ کم می شود ، در این لحظه حجم کم می شود ، در اثر کم شدن حجم سیالات به سمت خروجی هدایت می شوند.

از سرگیری این فرایند در سیستم پمپ کارتریجی همواره سبب جنبش و حرکت مایعات درون پمپ با فشار و قدرت بالا می شود. اما در طول بازه زمانی که سیستم در حال کار کردن است فشار و قدرت ثابت و یک پارچه نمی باشد.

سرعت کارکرد آن ۱۲۰۰ تا ۱۸۰۰ دور در دقیقه می باشد. در صورتی که پمپ پره ای هیدرولیک یک موتور احتراقی با سوخت هایی نظیر بنزین ، گاز و گازویل با سرعت خیلی بیشتری دور یعنی ۲۴۰۰ در دقیقه کار بکند .

انواع پمپ کارتریجی

حال که متوجه شدیم پمپ کار تریجی چیست از انواع آن خواهیم گفت که صورت عمده و کلی به دو دسته تقسیم میشوند. پمپ کارتریجی متعادل و پمپ های کارتریجی نامتعادل .شکل طراحی این دو مدل پمپ با هم متفاوت است.

شکل بدنه پمپ کارتریجی هیدرولیک به شکل بیضی می باشد حال با وضعیتی رو به رو هستیم که این امر باعث می شود خروجی و ورودی پمپ روبه روی هم قرار گیرد. که این امر سبب حفظ تعادل به صورت کامل در جا به جایی و واگذاری سیالات بدون افت فشار می گردد.

پمپ کارتریجی هیدرولیک متعادل که یکی از انواع پمپ کارتریجی است نمیتواند دارای دبی های مختلف باشد. (در یک سیستم سیال (مایعات) اگر دبی یکسان داشته باشند در آن سیستم مشکلی به وجود نمی آید) این مسئله سبب میشود بار اضافی به دوش یاتاقان بیفتد و برای فشار زیاد قابل استفاده گردد.

پمپ های نامتعادل پره ای نیز به خاطر توان کاری بالایی که دارند در فشار بسیار بالا استفاده می شوند. از معایبی که پمپ های نامتعادل پره ای دارند این است که فشار ورودی و خروجی که زیاد هم می باشد خنثی نمیگردد و این امر باعث اصطحکاک شده که عمر دستگاه را کاهش می دهد. با این حال امکان تعمیر پمپ کارتریجی وجود دارد.

اما با این حال همینطور که قبلا اشاره کردیم قیمت پمپ کارتریجی و قطعات یدکی دستگاه با قیمت مناسب در بازار در دسترس می باشد و به راحتی قابل تعویض است و تعمیر پمپ کارتریجی با راحتی امکان پذیر می باشد.

پر مصرف ترین برند های پمپ کارتریجی

به دلیل کاربردی بودن و نیاز بالای دستگاه شرکت های مختلفی این پمپ ساده کارتریجی (به لحاظ عملکرد ) را تولید کرده اند .برند های مختلفی در تولید آن باهم رقابت دارد ، کیفیت و قیمت پمپ کارتریجی از عواملی است که مصرف کننده ها بر آن تاکید دارند. از انواع پمپ کارتریجی معروف ترین برند های موجود در بازار فروش ،برند پمپ کارتریجی ویکرز vickers می باشد. از نمونه های داخلی آن پمپ مشهد را داریم. از برند های موجود دیگر در بازار فروش ولجان یک برند هندی است. همچنین هف Hof برند تایلندی و پمپ پره ای با دبی متغییر از برند بوش را داریم. تنوع برند ها بسیار زیاد هستند شما میتوانید برای راهنمایی بیشتر به شماره های درج شده در پایین صفحه تماس حاصل نمایید و از انتخاب خود اطمینان حاصل کنید . همچنین به دلیل نوسانات قیمت های بازار فروش می توانید قیمت پمپ کارترجی را مناسب تر و به صرفه تر در تماس با ما دریافت نمایید.

و اما از پرکاربرد ترین پمپ های مورد استفاده در ایران با برند های خارجی باید بگوییم که به خاطر پشتیبانی مناسب و کیفیت بالای قطعات از آن ها استفاده میشود. برند ویکرز و دنیسون پارک یا حتی یوکن در ایران طرفدار زیادی دارد .

از بهترین برند های ایرانی که در بین مردم شناخته شده است پمپ صنایع هیدرولیک ایران است.از پمپ های مورد استفاده این برند پمپ های دوبل و تک و انواع پمپ های کارتریجی با دبی های متغیر است.

تعمیر پمپ کارتریجی

در این قسمت به توضیح و رفع مشکلات احتمالی که امکان دارد برای پمپ پره ای هیدرولیک به وجود آید می پردازیم. یکی از مشکلاتی که امکان دارد ایجاد شود زمانی است که پمپ دبی خروجی نداشته باشد این باعث میشه که پمپ دورانی خلاف آنچه که قبلا موجود بود داشته باشه در این زمان بهتره که از مواوری الکتریکی در جهت گردش خود پمپ استفاده کنیم.

اگر شفت بریده شود و اتصال کوپل قطع شود ،در این موقع برای عدم آسیب رسیدن به پمپ آن را از سیستم چدا میکنیم.و اگرنیاز بود قطعه جایگزینی را به کار میگذاریم.

اگر لوله یا شیلنگ مخزن بسته شود ، مانعی جلوی آن را گیرد صافی ها و فیلتر را تعویض میکنیم و راه را باز میکنیم.

اگر از سیال با چسبندگی یا غلظت زیاد در سیستم ایجاد اختلال کرد ، روغن یا آن سیال را در ابتدا از سیستم خارج میکنیم سپس با یک سیال با ویسکوزیته کمتر عوض می کنیم.

اگر پمپ هوا گرفته باشد راه کار چنین است ابتدا محل ورود هوا را با چک کردن بخش ورودی پیدا می کنیم و اتصالی که شل شده را با ابزار مناسب محکم میکنیم و نکته ی دیگری که وجود دارد سطح روغن می باشد ، سطح روغن باید بیشتر از لوله ی ورودی قرار گرفته باشد.

از مشکلات احتمالی دیگه ای که ممکنه رخ دهد عیب کردن فشار شکن پمپ است، در این حالت فشار شکن موجود در دستگاه را جدا میکنیم و با یک پاک کننده مناسب آن را تمیز میکنیم .

اگر تیغه ها در حفره روتور گیر کند یا چسبیده شود در این حالت این قسمت از پمپ پره ای نیاز دارد باز شود و با پاک کننده ای مناسب آلودگی این بخش تمیز و پاک شود.

اگر در پمپ کارتریجی هیدرولیکی ما فشار به صورتی نا برابر زیاد شود مشکل از رلیف ولو میباشد که تنظیمات این قسمت برای فشار پایین است و شما باید آن را برای فشار بیشتری تنظیم نمایید.

اگر در خروجی پمپ نشتی داشتیم و ایننشتی نتیجه قطعات آسیب دیده باشند در این صورت باید کارتریج پمپ تعویض گردد.

اطلاعات تماس :

تهران لاله زار جنوبی پاساژ اتحادیه طبقه زیر همکف پلاک ۳

۰۲۱-۳۳۵۳۰۳۴۲ – ۰۲۱-۳۳۵۳۰۳۶۲
۰۲۱-۴۰۳۳۰۲۱۲ – ۰۲۱-۴۰۳۳۰۲۱۴

info@hydro-part.com

پمپ هیدرولیک صنعتی

پمپ هیدرولیک

پمپ هیدرولیکی چیست؟

در این مقاله خواهیم گفت پمپ هیدرولیک چیست و چه کاربردی دارد. برای درک بهتر اینکه پمپ هیدرولیک چیست آن را به قلب تپنده سیستم هیدرولیک تشبیه کرده اند. وظیفه این پمپ در سیستم هیدرولیک پمپاژ کردن سیال مورد نظر چه گاز و چه مایع و به حرکت در آوردن آن در کل سیستم می باشد. پمپ هیدرولیک از مهم ترین تکنولوژی ها در صنایع روز به شمار می آیند ودر این دهه اخیراهمیت بیشتری پیدا کرده اند. پمپ های هیدرولیک یکی از پر مصرف ترین ابزار و در عین حال پر کاربرد در صنعت است خرید و فروش پمپ هیدرولید در صنایع مختلف رواج دارد.

در واقع کاری که این پمپ هیدرولیکی انجام می دهد تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی هیدرولیکی است.( انرژی مکانیکی در ابتدا توسط موتور الکتریکی و احتراق داخلی تولید می شود )

در این مرحله تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی هیدرولیکی به وسیله پمپ ، انرژی سیال در یک دوره هیدرولیکی یا نیوماتیکی زیاد میشود ، در این مرحله خلا نسبی ایجاد می شود که باعث تشکیل فشار اتمسفر می شود و این فشار باعث به حرکت در آوردن سیال موجود در سیستم به سمت راه ورودی آن میگردد تا به وسیله ی پمپ هیدرولیک به نقاط مختلف سیستم هدایت شود.

طرز کار پمپ هیدرولیک

پمپ هیدرولیک دارای دو قسمت اصلی است . یکی از قسمت های آن متور الکترونیکی است که نیروی مورد نیاز پمپ را تامین میکند .قسمت دیگر پمپ که اصلی قسمت یک پمپ هدرولیک است قسمت مکانیکی آن است که وظیفه ی انتقال روغن هیدرولیک را به شبکه هیدرولیکی دارد .

طرز کار پمپ هیدرولیک یا روش کار این دستگاه بر پایه جا به جایی حجم فیزیکی محفظه پمپ که سیال درون آن آب بندی شده می باشد. همینطور که اشاره شد با شکل گرفتن پیاپی نیرو رانش موجود در بخش مکش به سیالی که در بین تیغه پمپ و پوسته آن قرار گرفته باعث کاهش حجم و فشردگی آن به سمت تخلیه و به وجود آمدن فشار میشود.حال تامین نیروی محرک این پمپ بر عهده موتورهای احتراقی و یا الکتروموتورها می باشد. در اینجا الکتروموتور در واقع یک جریان متناوب سنکرون است.محدوده سرعت الکتروموتور به طور محمول چیزی بین ۱۲۰۰ تا ۱۸۰۰rpm می باشد. محدوده سرعت پمپ فرمان هیدرولیک ۳۶۰۰ rpm زیادمی شود.از واحد های کوچک اما با سرعت بالا زمانی استفاده می شود که کمیت وزن و حجم پمپ مهم باشد و یا اینکه سیستمی متحرک داشته باشیم.

این روش عملکرد بیانگر این است که پمپ فقط مولد جریان سیال است .سطح فشارآن به مقدار بار مقاومی بکه به سیستم وارد میشود وابسطه است. و حجم روغن موجود در مدار هیدرولیکی پمپ به ظرفیت پمپ و حجم جابه جا شده در هر دور وابسطه است.

طرز کار پمپ هیدرولیک

ارتفاع روغن مجاز پمپ هیدرولیک

منظور از ارتفاع مجاز روغن پمپ هیدرولیک ارتفاع عمودی مجاز پمپ نسبت به سطح آزاد سیال می باشد. ارتفاع عمودی مجاز پمپ نسبت به سطح آزاد سیال نباید بیش از ده متر شود. در ارتفاع بیشتر از ده متر به خاطر ایجاد خلا روغن به جوش می آید وتبدیل می شود به بخار روغن ، بخار روغن نیز وارد پمپ می شود و باعث ایجاد اختلال در آن می گردد. با اینکه در تعیین ارتفاع روغن در دستگاه باید با دقت عمل کنیم ،در تعیین این مقدار از حجمدر بخش خروجی محدودیتی نداریم.تنها نوع پمپ در این قسمت اهمیت دارد.

نکاتی وجود دارد که در انتخاب پمپ جا به جایی ساده هیدرولیک لازم است به آن توجه شود. در این بخش به توضیح آن می پردازیم.

ﻗﻄﺮ دﻫﺎﻧﻪ

اﯾﻦ ﻣﺸﺨﺼﻪ ﺗﺤﺖ ﻋﻨﻮان اﻋﺪاد Pipe Connection عنوان می شود.ﻗﻄﺮ دﻫﺎﻧﻪ ورودی پمپ هیدرولیک ﺑﺮای اﺗﺼﺎل ﺑﻪ ﺧﻂ ﻣﮑﺶ و دﻫﺎﻧﻪ ﺧﺮوﺟﯽ پمپ هیدرولیک ﺑﺮای اﺗﺼﺎل ﺑﻪ ﺧﻂ ﻓﺸﺎر مشخص می شود .

ﻓﺸﺎر ﮐﺎری در بخش ﺧﺮوﺟﯽ

اﯾﻦ ﻣﺸﺨﺼﻪ ﺗﺤﺖ ﻋﻨﻮان Operating Pressure-Outlet و ﺑﺎ واﺣﺪ bar نامیده می شود و ﻣﺎﮐﺰﯾﻤﻢ ﻓﺸﺎری ﮐﻪ پمپ هیدرولیک ﻗﺎدر ﺑﻪ ﺗﺎﻣﯿﻦ آن است را نشان می دهد. همانطور که میدانید پمپ باعث ایجاد جریان می شود حال با وارد شدن ﻣﺎﻧﻊ اﯾـﻦ ﺟﺮﯾـﺎن، فشار تولید می شود . ﻓـــﺸﺎر ﮐـــﺎری ﻣﻌﻤـــﻮل ﭘﻤـــﭗ ﻫـــﺎی دﻧـــﺪه أی ﺑـــﻪ ﺻـــﻮرت ۲۵۰,۲۲۵,۲۰۰,۱۷۵,۱۵۰,۱۰۰,۵۰,۱۰ ﺑﺎر است.

ﻓﺸﺎر ﮐﺎری دربخش ورودی

اﯾﻦ ﻣﺸﺨﺼﻪ ﺗﺤﺖ ﻋﻨﻮان Operating Pressure-Inlet ﺑﺎ واﺣﺪ bar نامیده می شود .بیانگر ﻣﺤﺪوده ﻗﺎﺑﻞ ﻗﺒﻮل ﺑﺮای اﻋﻤﺎل ﻓﺸﺎر در ورودی ﭘﻤﭗ است. ورودی ﭘﻤﭗ نیز ﺑﻪ ﺧﻂ ﻣﮑـﺶ وﺻﻞ می کند ﮐﻪ ﺗﻮﺳﻂ آن روﻏﻦ از ﻣﻨﺒﻊ ﺑﻪ ﺳﻤﺖ ﭘﻤﭗ به جرکت درمی آید و کشیده می شود.. ﻗﺪرت ﮐﺸﺶ ﭘﻤﭗ هیدرولیک به عواملی چون ﻣﯿﺰان اﺧﺘﻼف ﻓﺸﺎر ﺳﻤﺖ ﻣﮑﺶ ﭘﻤﭗ و ﻓﺸﺎر ﻫﻮای روی ﺳﻄﺢ ﻣﺎﯾﻊ ﺑﺴﺘﮕﯽ دارد .اگر یک پمپ خلا مطلق به وجود بیاورد چه میشود؟ در این مواقع حتی اگر پمپ خلا به وجود بیاورد ارﺗﻔﺎع ﮐﺸﺶ ﻣﺎﯾﻊ درون آن از ﺣﺪاﮐﺜﺮ ﻧﯿﺮوی ﻓﺸﺎر ﺟﻮ ﺗﺠﺎوز ﻧﻤﯿﮑﻨﺪ! بنابر این آخرین حد ﻧﻬﺎﯾﯽ ارﺗﻔﺎع ﮐﺸﺶ را هوای بیرون آن معین می کند .این چیزیاست که به قدرت پمپ بسنگی ندارد. از این جهت است که ارﺗﻔﺎع ﻣﮑﺶ ﭘﻤﭙﻬﺎ ﻣﺤﺪود ﻣﯿﺒﺎﺷﺪ. پمپ در صورتی مایع را راحت و سریع تر مکش می کند که ﻧﺰدﯾﮑﺘﺮ ﺑﻪ ﺳﻄﺢ ﻣﺎﯾﻊ ﻧﺼﺐ ﺷﻮد در این حالت اﺣﺘﻤﺎل اﯾﺠﺎد ﮐﺎوﯾﺘﺎﺳﻮن کاهش پیدا میکند.

ﺳﺮﻋﺖ دوران پمپ

 

ﻣﯿﺰان دﺑﯽ ﺣﺠﻤﯽ روﻏﻦ ﮐﻪ پمپ هیدرولیک تولید می کند مطابق سرعت دورانمی باشد.سرعت دورانی درپمپ هایمختلف متنوع است. در برخی از پمپ های هیدرولیک این رقم به ۵۰۰rpm 5000rpm دوران می رسد. مشخصه پمپ به صورت معمول (۱۴۵۰rpm) دور گزارش میشود.

ﺣﺠﻢ ﺟﺎﺑﺠﺎﯾﯽ روغن در پمپ هیدرولیک

درپمپ هیدرولیکی بسته به سرعتی که دارد ، ﻣﻘـﺪارمشخصی از روﻏﻦ در اثر دور چرخش چرخ دندهها به وجودمی آید. واحد جا به جایی حجم در این پمپ به سانتیمتر گفته می شود و میزان آن ۳/rev است. حجم جا به جایی بر اساس مواردی چون ﻗﻄﺮ دﻧﺪه ﻣـﺪول،چرخدنده ها است. ﺳﺮﻋﺖ دوران ﭘﻤﭗ ۳٫۵ و رﻧﺞ ﻣﻌﻤﻮل ﺣﺠﻢ ﺟﺎﺑﺠﺎﯾﯽ ﺑﯿﻦ ۱۰۰ ﻟﯿﺘﺮ ﺑﺮ دور ﻣﯿﺒﺎﺷﺪ.

دبی موثر پمپ هیدرولیک

علامت اختصاری دبی پمپ هیدرولیک eff است. دبی در پمپ هیدرولیک وابسته به وﯾﺴﮑﻮزﯾﺘﻪ و دﻣﺎی ﮐﺎری تعیین شده در یک ساعت دوران است.

ﺑﺮای ﻣﺜـﺎل در دور ν ،و دﻣﺎی ﮐﺎری ° ﻣﯿﺰان دﺑﯽ ﻣﻮﺛﺮ را ﺑﺮای ﯾﮏ ﭘﻤـﭗ ﺑـﺮ ﺣـﺴﺐ وﯾﺴﮑﻮزﯾﺘﻪ =۳۶ cSt t=50C ، lit/min ﺗﻌﯿﯿﻦ می کنند. ﺑﻪ ﻃﻮر ﻣﻌﻤﻮل ﻣﺤﺪوده دﺑﯽ ﻣﻮﺛﺮ ﯾﮏ ﭘﻤﭗ دﻧﺪه أی ﺑـﯿﻦ ۱۵۰ ﺗـﺎ ۲ ﻟﯿﺘﺮ ﺑﺮ دﻗﯿﻘﻪ است .

درجه وﯾﺴﮑﻮزﯾﺘﻪ پمپ هیدرولیک

درجه چسبندگی مخصوصی برای انتقال موثر درجه روغن در پمپهیدرولیک درنظر گرفته می شود. ﺗﺎ ۵ رﻧﺞ وﯾﺴﮑﻮزﯾﺘﻪ ﻣﻌﻤﻮل ﺑﺮای ﭘﻤﭗ ﻫﺎی دﻧﺪه ای ﺑﯿﻦ ۳۰۰ ﺳﺎﻧﺘﯽ اﺳﺘﻮک می باشد.

ﻓﯿﻠﺘﺮاﺳﯿﻮن پمپ هیدرولیک

تنها درصد بسیار کمی از ذرات اجازه ورود به داخل پمپ هیدرولیکی دارند. این درصد مشخص شده از ذرات خارجی با یک عدد مشخص می شود. ذرات بزرگتر از این در یک فیلتر مخصوص جمع می گردند و به داخل پمپ راهپیدا نمیکنند.

ﺑﺰرﮔﺘﺮﯾﻦ ذره خارجی که اجازه ورود به داخل پمپ هیدرولیک را دارد تقریبا اندازه ای کوچک تر از ۲۵µ m دارد.

پمپ های هیدرولیک که در صنایع مختلف به کار میرود بر اساس ایجاد دبی بیشتر یا کمتر تولید میشود که بر همین اساس چند نوع پمپ هیدرولیک وجود دارد . پمپ هیدرولیک در صنعت به دو دسته کلی به نام های پمپ جابجایی مثبت و پمپ جابجایی غیر مثبت (پمپهای هیدرودینامیکی) تقسیم می شوند.

پمپ جا به جایی مثبت اندازه کوچکتری نسبت به پمپ جا به جایی غیر مثبت دارد . از این رو این پمپ قابلیت استفاده در جاهای کوچک تری دارد. از دیگر مزایای پمپ جا به جایی مثبت انعطاف پذیری خوب و توانایی کار در فشار های زیاد و بازده حجمی بالاتر می باشد که باعث برتری این پمپ شده است.

توضیح پمپ جا به جایی مثبت

نحوه عملکرد این پمپ جا به جایی مثبت بسیار ساده می باشد.با هر دور چرخشی که محور دارد مقداری ثابت سیال به سمت خروجی حرکت می کند با این حرکت فشار خروجی مهار می گردد.

اجزای تشکیل دهنده پمپ جا به جایی مثبت ، پمپ هیدرولیکی پره ای ،پمپ هیدرولیکی پیستونی و پمپ هیدرولیکی دنده ای می باشد.

پمپ هیدرولیکی پره ای

رینگ این موتور ها به شکل بادامک به یک محور که متحرک اصل وصل می باشد. تیغه های موجود که در شیار رتور قرار گرفتن با حرکت به وسیله نیروی گریز از مرکز به طرف خارج کشیده می شوند در عین حال این تیغه ها به رینگ متصل میباشند. این مراحل همینطور تکرار می شود تا زمانی که چرخش بین روتور و رینگ بادامکی افزایش پیدا کند و انبساطی که از حجم به وجود می آید باعث کم شدن فشار و مکش بیشتر میشود که حاصل آن حرکت سیال به سمت مجرای ورودی پمپ هیدرولیک است.

نکاتی در ربطه با پمپ هیدرولیک پره ای

پمپ هیدرولیک پره ای در صنعت به عنوان پمپ فشار متوسط شناخته می شوند.

سرعت پمپ هیدرولیک پره ای چیزی حدود از ۱۲۰۰ rpm تا ۱۷۵۰ rpm است و در مواقع خاص تا ۲۴۰۰ rpm می شود.

پمپ های هیدرولیک معمولا بی سر و صدا هستند و آلودگی صوتی تولید نمی کنند.

پمپ هیدرولیک دنده ای

پمپ های دنده ای یکی از ارزان ترین پمپ های هیدرولیک در رده جهانی می باشد، که به دلیل ایجاد طیف گشتره دبی خروجی ارزان بودن طرفداران بسیار زیادی دارد . روش کار پمپ هیدرولیک دنده ای به وسیله چرخ دنده هایی است که یکی از آن ها هرزگرد و دیگری به محرک متصل است شکل می گیرد. در اثر چرخش این محور متحرک خلاء نسبی روغن درجایگاه بین چرخ دنده ها و پوسته به وجود می آید.

مزایا پمپ هیدرولیک دنده ای

همینطور که اشاره شد یکی از مزایا صرفه اقتصادی ،تنوع و دقت بالا در ساخت این پمپ است . در دور ثابت مکش مطلوبی داریم .طراحی ساختمانوجنس آنمحکم و بادوام است. آلودگی تاثیر زیادی بر این مدل پمپ نمی گذارد.

 

 

پمپ کارتریجی :

پمپ کارتریجی یا همان پمپ پره ای دارای دبی ثابت و دبی متغیر هستند که که در صنعت برای تغییر دبی میتوان فاصله پره ها تا رینگ دبی آن را تغییر داد.

پمپ پیستونی :

پمپ های پیستونی دارای چندین پیستون است که این پیستون با حرکت خود باعث ایجاد خلاء و مکش روغن هیدرولیک به داخل پیستون ها و خروج آن می شود .

این پمپ هم مانند پمپ کارتریجی یا پره ای میتوان دبی را از ثابت به متغییر با تغییر دادن پلت آن تغییر داد هزینه پمپ های پیستونی نسبتا بالا تر از دیگر مدل ها خود استو

پمپ های حلزونی :

این پمپ ها دارای یک موتور ( الکترونیکی ، احتراقی ) برای کارکرد پمپ هستند و با پره هایی که درون یک حلزونی مارپیچ وجود دارد باعث مکش روغن و انتقال آن می شود .

پمپ های هیدرولیکی دارای انواع اقسام مختلفی است که بسته به نوع کاربرد فشار کاری و دبی مخلف و قابل تغییر دارد ارزان ترین و اما داشتن طول عمر کمتر پمپ دنده ای است .

اما به دلیل هزینه بسیار پایین با تعمیرات کم هزینه این پمپ های هیدرولیک دوباره قلب تپنده سیستم هیدرولیک شما می شوند .

در صنایع مختلف از این پمپ ها استفاده می شود برای مثال در کارخانه جات برا انقال مواد مثل روغن خوراکی ، کارواش ها ، کارخانه جات تولید شیر و ………. .

اگر شما نیاز یه یک پمپ هیدرولیک دارد میتوانید با شماره های زیر برای ارتباط و مشاوره رایگان تماس بگیرید و محصول مورد نظر خود را زیر نظر کادری بسیار مجرب و دوره دیده تحویل بگیرید .

پمپ پیستونی

پمپ پیستونی چیست ؟

پمپ پیستونی را به پمپ پلانجری نیز می شناسند. این پمپ یکی از انواع پمپ های هیدرولیک است در این مقاله سعی داریم به توضیح بیشتری از آن بپردازیم و بگوییم پمپ پیستونی چیست. این وسیله از پمپ های جا به جایی مثبت است که عمل پمپاژ را با رفت و آمد پیستون در قسمت سیلندر انجام می دهد. پمپ هیدرولیک پیستونی زمانی به کار گرفته میشوند که به فشار خروجی زیادی نیاز پیدا کنیم. یعنی فشاری حدود ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ بار !

این پمپ بعد از پمپ دنده ای از پرکاربرد ترین پمپ ها محسوب می شود.

حال که متوجه شدیم پمپ پبستونی چیست به توضیحات بیشتری میپردازیم . این وسیله در حالی که فشار بالایی دارد اما دبی پایینی دارد. انواع مختلفی از این پمپ با توجه به تنوع کاربردش وجود دارد و توسط کمپانی های مختلفی چه در ایران و چه کشورهای خارجی تولید می گردد. کاربرد این پمپ در جایی که به فشار زیادی نیاز هست مثل آب پاش و کارواش می باشد. این وسیله از پس شستشوی دستگاه ها و تجهیزات صنعتی نیز بر آمده ، البته این پمپ در کارخانه جات و صنایع هم به کار گرفته می شود. از جمله مواردی که در آن کاربرد دارد دستگاه آب شیرین کن است که از نیاز های اساسی دنیای امروزی می باشد. از کاربرد های معمول دیگر این پمپ کارخانجات نوشیدنی های گازدار است.

اجزای سازنده پیستون

اجزای سازنده پیستون شامل پیستون ، سیلندر ها ، صفحه زاویه گیر ، صفحه شیار دارد محور محرک ، کنترل کننده پیستون، شیر ورودی و خروجی می باشد.

اجزا پمپ پیستونی

این پمپ از جمله پمپ های هیدرولیکی است که تنها در یه سمت و جهت کار میکند و سیال را با فشار به بیرون پرت می کند. پمپ هیدرولیک پیستونی در جهت عکس و بازگشت عملی انجام نمیدهد. طول عمر این مدل پمپ بسیار زیاد است و در صورت استفاده صحیح مشکلی برای آن پیش نخواهد آمد. با وجود پمپ های پیستونی کارواش این مدل ها قدمی جلوتر برداشته و به خانه های ما آمده اند. در صورت عدم استفاده از این وسیله قطعات آن به مرور زمان حالت سختی به خود میگیرند و بعد از به کار اندازی این پمپ به حالت قفل در می آید که قابل درست شدن است. از این وسیله برای حجم کم مواد و فشار زیاد استفاده می شود.

این وسیله با رفت و برگشت سیلند کار میکند و آن فشار دلخواه ما را ایجاد میکند.

جنس این پمپ غالبا از فلز برنج می باشد .گاهی در ساخت آن از آلومینیوم نیز بهره می گیرند.

نحوه کار کرد پمپ پیستونی

نحوه کار کرد این دستگاه به این شکل است در حالی که پیستون از یک سمت به روی چرخ دورانی سوار شده است به سمت بالا پایین می رود و این گونه حرکت می کند. وقتی پیستون به سمت بالا میرود مکان دریچه خروجی بر اثر جریان و کشش در داخل سیلندر بسته می گردد و اثر نیروی مکش درون سیلنر حالا دریچه ورودی باز می شود و مایع به درون محفظه مکش پیدا می کند. وقتی پیستون به طرف پایین حرکت کند دریچه ورودی هم بسته میشود و دوباره دریچه خروجی این بار باز می شود و سیال قرار گرفته شده درون مخزن که حالا تحت تاثیر فشار قرار گرفته با سرعت به سمت خروجی حرکت می کند. تکرار و از سرگیری این مراحل کمک می کند که این جریان پیوسته ادامه پیدا کند. این نکته مهم اینجا وجود دارد که سیلندر باید در آن به خوبی آب بندی شده باشد. هر کدام از این حرکت پیستون را یک کورس نام گذاشتند و مسافت آن را کورس حرکتی می گویند.

روش کار پمپ پیستونی

کاربرد دقیق پمپ پیستونی

معمولا از این پمپ همان طور که گفته شد در کارخانه آب شیرین کن یا کارواش استفاده بیشتری میشود . اما با این وجود کاربرد بیشتری دارد .در این جا به معرفی بیشتری از این پمپ میپردازیم. این پمپ ها در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی هم استفاده میشود. صنایع خودرو سازی و فولاد را هم که قطعا میدانید.

از این وسیله برای از بین بردن رنگ، رسوب زدایی و پاک کردن چربی استفاده می کنند. از دیگر مواردی که از این پمپ استفاده می شود تست کردن لوله وتست های دیگر هیدرو استاتیک هستش.

صنایع سنگ و کاشی و سرامیک نیازمند به این پمپ است. همچنین پمپ پیستونی هیدرولیک کار برد های متنوع دیگری چون صنایع غذایی، تولید کاغذ، کشتی سازی، سیستم های بازیافت و … دارد.

پمپ پیستونی کارواش

شاید پرکاربرد ترین موارد استفاداز این پمپ همین پمپ پیستونی کارواش هست. با این وجود زیر مجموعه های زیاد و متنوعی دارد که به توضیح آن نیز می پردازیم.

ساختار پمپ پیستونی کارواش بسیار مشابه سیلندر ماشین است که با رفت و برگشت باعث ایجاد فشار در خروجی می شود . در پمپ پیستونی ما به فشار خروجی زیادی نیاز داریم. پمپ پیستونی کاربرد زیادی دارد و امروزه با ارزشمند شمردن هر چه بیشتر آب و صرفه جویی در آن حجم آب کم و فشار زیاد بسیار به کار می آید. از پمپ پیستونی کارواش که بسیار کاربرد دارد می توان به نمونه های پمپ ۱۰۰ بار وهمینطور ۱۵۰ و ۲۰۰ نام برد که از پرمصرف ترین نمونه های این پمپ می باشد. همچنین پمپ ۱۰۰ بار با الکتروموتور سه اسب و برق تک فاز به کار می افتد. برای راه اندازی نمونه های دیگر به برق سه فاز نیاز داریم.

اصل کار پمپ پیستونی کارواش

این وسیله از طریق کاهش دنده ها، میل لنگ و سری این حرکت پرخشی را چرخشی رفت و برگشتی با سرعت بالایی مبدل می کند. پمپ سانتریفیوژ یا گریز از مرکز حرکت به صورت چرخشی صورت می گیرد حرکت پلانجرها درون در پمپ پیستونی (پمپ کارواش) تکانی تند بدون مکث می باشد .استفاده از ۳ پلانجر یا با اندازه مخصوص در پمپ های اب پیستونی سبب می شود جریان پالس به حد لازم کم شود. معمولا پلانجر های موجود در پمپ های آب پیستونی فشار قوی از مدل تک کاره بوده و کار آنها از طریق سه پلانجر انجام می شود .

انواع مختلف پمپ پیستونی

پمپ کارواش خانگی (با ظرفیت ۷۰ تا ۱۷۰ بار) ، پمپ پیستونی کارواش صنعتی (با ظرفیت ۲۰۰ بار) ، پمپ کارواش آب گرم و سرد ، پمپ کارواش الکتریکی ، پمپ کارواش بنزین و پمپ کارواش دیزلی .

انواع پمپ پیستونی

قیمت پمپ پیستونی

قیمت پمپ پیستونی به مدل و ظرفیت متنوع آن بستگی دارد. پمپ کارواش  پیستونی تنها یک مدل از پمپ های پیستونی هیدرولیک است.

از اتواع دیگر پمپ هیدرولیک پمپ مه پاش را داریم و پمپ سم پاش.

البته باید بدانید با توجه به اینکه هزینه نگهداری پمپ های سمپاش بسیار بالاست از این پمپ ها برای سمپاش تراکتوری استفاده نمی شود. اما هنگامی که به فشار بالای ۴۰ بار احتیاج داشته باشیم، استفاده کردن از این پمپ ها کارآمد خواهد بود.

معمولا این پمپ ها یا از استیل ساخته می شوند یا از برنز و برای بهبود کارایی خود از لوازم جانبی مانند:

 • گان و لانس (Gun & Lance)
 • فیلتر (Filter)
 • شیر فشار شکن (Pressure Regulator)
 • آکومولاتور (Pulsation Damper)
 • گیج فشار (Pressure Gage)

 

قیمت پمپ پیستونی در هر کدام از مدل های گفته شده با توجه به تجهیزات موجود متفاوت است.

برای اطلاع از قیمت پمپ پیستونی از طریق شماره های پایین صفحه اقدام کنید تا با راهنمای سودمند کارشناس ما انتخاب خوبی داشته باشید.

پمپ پیستونی هیدرولیک

پمپ هیدرولیک روش کار پمپ پیستونی  یکی از انواع پمپ هیدرولیک است که دو مدل محور ثابت و متغیر دارند.

در این پمپ ها پیستون ها به صورت موازی با محور اصلی و بر روی محیط دایره مانندی قرار دارند.

هنگامی که محور اصلی شروع به گردش می کند پیستون ها و سیلندر هم جابه جا می شوند و سیال درون پمپ به حرکت در می آید.

از مشخصات بارز پمپ پیستونی هیدرولیک می توان به مواردی نظیر:

پر فشار بودن این پمپ ها که باعث بازده بالای آنها شده است و مبنای کار آنها بر اساس حرکت رفت و برگشتی پیستون است.

به عبارتی برخلاف حرکت چرخشی پمپ معمولی، حرکت پمپ پیستونی هیدرولیک به صورت رفت و برگشتی انجام می شود.

پمپ پیستونی فشار قوی

پمپ پیستونی فشار قوی

پمپ فشار قوی پیستونی در دو مدل شعاعی و محوری ساخته می شود که می توان به صورت جابه جایی ثابت یا متحرک طراحی شوند.

در مدل شعاعی پیستون ها از ورودی پایینی محور اصلی عبور می کنند سپس، سیال را جذب می کنند. در عین حال جذب سیال توسط پیستون های پایینی پیستونهای بالایی هم از سیال پر شدند و با انجام حرکت بعدی سیال موجود ما از پیستون خارج می شود.

در مدل محوری پیستون ها در مجاورت میله مرکزی قرار دارند، به این خاطر بر خلاف پمپ های شعاعی از فشار خیلی بیشتری بهره مند هستند. دلیل حرکت دورانی پیستون ها درون سیلندر این چنین است.

از مزایای این پمپ فشار قوی می توان به مواردی این چنینی اشاره کرد. در صورت نیاز به فشار بالا برای پمپاژ سیال، این نیاز به راحتی برطرف می شود . امکان تغییر دبی و اینکه با تغییر دبی کارکرد و بازده دستگاه تغییری نمی کند.

اما این پمپ ها هم مانند سایر وسایل دیگر معایبی دارند؛ از جمله:

 • بالا بودن هزینه نگهداری و تعمیر
 • سنگین بودن و حجم زیاد
 • بیشتر برای دبی های پایین استفاده می شوند.

 

شما میتوانید برای اصلاعات بیشتراز قیمت ها و انتخاب نوع دستگاه با شماره های درج شده تماس حاصل فرمایید.

اطلاعات تماس :

تهران لاله زار جنوبی پاساژ اتحادیه طبقه زیر همکف پلاک ۳

۰۲۱-۳۳۵۳۰۳۴۲ – ۰۲۱-۳۳۵۳۰۳۶۲
۰۲۱-۴۰۳۳۰۲۱۲ – ۰۲۱-۴۰۳۳۰۲۱۴

info@hydro-part.com