مقاله ها

پمپ پیستونی

پمپ پیستونی چیست ؟

پمپ پیستونی را به پمپ پلانجری نیز می شناسند. این پمپ یکی از انواع پمپ های هیدرولیک است در این مقاله سعی داریم به توضیح بیشتری از آن بپردازیم و بگوییم پمپ پیستونی چیست. این وسیله از پمپ های جا به جایی مثبت است که عمل پمپاژ را با رفت و آمد پیستون در قسمت سیلندر انجام می دهد. پمپ هیدرولیک پیستونی زمانی به کار گرفته میشوند که به فشار خروجی زیادی نیاز پیدا کنیم. یعنی فشاری حدود ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ بار !

این پمپ بعد از پمپ دنده ای از پرکاربرد ترین پمپ ها محسوب می شود.

حال که متوجه شدیم پمپ پبستونی چیست به توضیحات بیشتری میپردازیم . این وسیله در حالی که فشار بالایی دارد اما دبی پایینی دارد. انواع مختلفی از این پمپ با توجه به تنوع کاربردش وجود دارد و توسط کمپانی های مختلفی چه در ایران و چه کشورهای خارجی تولید می گردد. کاربرد این پمپ در جایی که به فشار زیادی نیاز هست مثل آب پاش و کارواش می باشد. این وسیله از پس شستشوی دستگاه ها و تجهیزات صنعتی نیز بر آمده ، البته این پمپ در کارخانه جات و صنایع هم به کار گرفته می شود. از جمله مواردی که در آن کاربرد دارد دستگاه آب شیرین کن است که از نیاز های اساسی دنیای امروزی می باشد. از کاربرد های معمول دیگر این پمپ کارخانجات نوشیدنی های گازدار است.

اجزای سازنده پیستون

اجزای سازنده پیستون شامل پیستون ، سیلندر ها ، صفحه زاویه گیر ، صفحه شیار دارد محور محرک ، کنترل کننده پیستون، شیر ورودی و خروجی می باشد.

اجزا پمپ پیستونی

این پمپ از جمله پمپ های هیدرولیکی است که تنها در یه سمت و جهت کار میکند و سیال را با فشار به بیرون پرت می کند. پمپ هیدرولیک پیستونی در جهت عکس و بازگشت عملی انجام نمیدهد. طول عمر این مدل پمپ بسیار زیاد است و در صورت استفاده صحیح مشکلی برای آن پیش نخواهد آمد. با وجود پمپ های پیستونی کارواش این مدل ها قدمی جلوتر برداشته و به خانه های ما آمده اند. در صورت عدم استفاده از این وسیله قطعات آن به مرور زمان حالت سختی به خود میگیرند و بعد از به کار اندازی این پمپ به حالت قفل در می آید که قابل درست شدن است. از این وسیله برای حجم کم مواد و فشار زیاد استفاده می شود.

این وسیله با رفت و برگشت سیلند کار میکند و آن فشار دلخواه ما را ایجاد میکند.

جنس این پمپ غالبا از فلز برنج می باشد .گاهی در ساخت آن از آلومینیوم نیز بهره می گیرند.

نحوه کار کرد پمپ پیستونی

نحوه کار کرد این دستگاه به این شکل است در حالی که پیستون از یک سمت به روی چرخ دورانی سوار شده است به سمت بالا پایین می رود و این گونه حرکت می کند. وقتی پیستون به سمت بالا میرود مکان دریچه خروجی بر اثر جریان و کشش در داخل سیلندر بسته می گردد و اثر نیروی مکش درون سیلنر حالا دریچه ورودی باز می شود و مایع به درون محفظه مکش پیدا می کند. وقتی پیستون به طرف پایین حرکت کند دریچه ورودی هم بسته میشود و دوباره دریچه خروجی این بار باز می شود و سیال قرار گرفته شده درون مخزن که حالا تحت تاثیر فشار قرار گرفته با سرعت به سمت خروجی حرکت می کند. تکرار و از سرگیری این مراحل کمک می کند که این جریان پیوسته ادامه پیدا کند. این نکته مهم اینجا وجود دارد که سیلندر باید در آن به خوبی آب بندی شده باشد. هر کدام از این حرکت پیستون را یک کورس نام گذاشتند و مسافت آن را کورس حرکتی می گویند.

روش کار پمپ پیستونی

کاربرد دقیق پمپ پیستونی

معمولا از این پمپ همان طور که گفته شد در کارخانه آب شیرین کن یا کارواش استفاده بیشتری میشود . اما با این وجود کاربرد بیشتری دارد .در این جا به معرفی بیشتری از این پمپ میپردازیم. این پمپ ها در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی هم استفاده میشود. صنایع خودرو سازی و فولاد را هم که قطعا میدانید.

از این وسیله برای از بین بردن رنگ، رسوب زدایی و پاک کردن چربی استفاده می کنند. از دیگر مواردی که از این پمپ استفاده می شود تست کردن لوله وتست های دیگر هیدرو استاتیک هستش.

صنایع سنگ و کاشی و سرامیک نیازمند به این پمپ است. همچنین پمپ پیستونی هیدرولیک کار برد های متنوع دیگری چون صنایع غذایی، تولید کاغذ، کشتی سازی، سیستم های بازیافت و … دارد.

پمپ پیستونی کارواش

شاید پرکاربرد ترین موارد استفاداز این پمپ همین پمپ پیستونی کارواش هست. با این وجود زیر مجموعه های زیاد و متنوعی دارد که به توضیح آن نیز می پردازیم.

ساختار پمپ پیستونی کارواش بسیار مشابه سیلندر ماشین است که با رفت و برگشت باعث ایجاد فشار در خروجی می شود . در پمپ پیستونی ما به فشار خروجی زیادی نیاز داریم. پمپ پیستونی کاربرد زیادی دارد و امروزه با ارزشمند شمردن هر چه بیشتر آب و صرفه جویی در آن حجم آب کم و فشار زیاد بسیار به کار می آید. از پمپ پیستونی کارواش که بسیار کاربرد دارد می توان به نمونه های پمپ ۱۰۰ بار وهمینطور ۱۵۰ و ۲۰۰ نام برد که از پرمصرف ترین نمونه های این پمپ می باشد. همچنین پمپ ۱۰۰ بار با الکتروموتور سه اسب و برق تک فاز به کار می افتد. برای راه اندازی نمونه های دیگر به برق سه فاز نیاز داریم.

اصل کار پمپ پیستونی کارواش

این وسیله از طریق کاهش دنده ها، میل لنگ و سری این حرکت پرخشی را چرخشی رفت و برگشتی با سرعت بالایی مبدل می کند. پمپ سانتریفیوژ یا گریز از مرکز حرکت به صورت چرخشی صورت می گیرد حرکت پلانجرها درون در پمپ پیستونی (پمپ کارواش) تکانی تند بدون مکث می باشد .استفاده از ۳ پلانجر یا با اندازه مخصوص در پمپ های اب پیستونی سبب می شود جریان پالس به حد لازم کم شود. معمولا پلانجر های موجود در پمپ های آب پیستونی فشار قوی از مدل تک کاره بوده و کار آنها از طریق سه پلانجر انجام می شود .

انواع مختلف پمپ پیستونی

پمپ کارواش خانگی (با ظرفیت ۷۰ تا ۱۷۰ بار) ، پمپ پیستونی کارواش صنعتی (با ظرفیت ۲۰۰ بار) ، پمپ کارواش آب گرم و سرد ، پمپ کارواش الکتریکی ، پمپ کارواش بنزین و پمپ کارواش دیزلی .

انواع پمپ پیستونی

قیمت پمپ پیستونی

قیمت پمپ پیستونی به مدل و ظرفیت متنوع آن بستگی دارد. پمپ کارواش  پیستونی تنها یک مدل از پمپ های پیستونی هیدرولیک است.

از اتواع دیگر پمپ هیدرولیک پمپ مه پاش را داریم و پمپ سم پاش.

البته باید بدانید با توجه به اینکه هزینه نگهداری پمپ های سمپاش بسیار بالاست از این پمپ ها برای سمپاش تراکتوری استفاده نمی شود. اما هنگامی که به فشار بالای ۴۰ بار احتیاج داشته باشیم، استفاده کردن از این پمپ ها کارآمد خواهد بود.

معمولا این پمپ ها یا از استیل ساخته می شوند یا از برنز و برای بهبود کارایی خود از لوازم جانبی مانند:

  • گان و لانس (Gun & Lance)
  • فیلتر (Filter)
  • شیر فشار شکن (Pressure Regulator)
  • آکومولاتور (Pulsation Damper)
  • گیج فشار (Pressure Gage)

 

قیمت پمپ پیستونی در هر کدام از مدل های گفته شده با توجه به تجهیزات موجود متفاوت است.

برای اطلاع از قیمت پمپ پیستونی از طریق شماره های پایین صفحه اقدام کنید تا با راهنمای سودمند کارشناس ما انتخاب خوبی داشته باشید.

پمپ پیستونی هیدرولیک

پمپ هیدرولیک روش کار پمپ پیستونی  یکی از انواع پمپ هیدرولیک است که دو مدل محور ثابت و متغیر دارند.

در این پمپ ها پیستون ها به صورت موازی با محور اصلی و بر روی محیط دایره مانندی قرار دارند.

هنگامی که محور اصلی شروع به گردش می کند پیستون ها و سیلندر هم جابه جا می شوند و سیال درون پمپ به حرکت در می آید.

از مشخصات بارز پمپ پیستونی هیدرولیک می توان به مواردی نظیر:

پر فشار بودن این پمپ ها که باعث بازده بالای آنها شده است و مبنای کار آنها بر اساس حرکت رفت و برگشتی پیستون است.

به عبارتی برخلاف حرکت چرخشی پمپ معمولی، حرکت پمپ پیستونی هیدرولیک به صورت رفت و برگشتی انجام می شود.

پمپ پیستونی فشار قوی

پمپ پیستونی فشار قوی

پمپ فشار قوی پیستونی در دو مدل شعاعی و محوری ساخته می شود که می توان به صورت جابه جایی ثابت یا متحرک طراحی شوند.

در مدل شعاعی پیستون ها از ورودی پایینی محور اصلی عبور می کنند سپس، سیال را جذب می کنند. در عین حال جذب سیال توسط پیستون های پایینی پیستونهای بالایی هم از سیال پر شدند و با انجام حرکت بعدی سیال موجود ما از پیستون خارج می شود.

در مدل محوری پیستون ها در مجاورت میله مرکزی قرار دارند، به این خاطر بر خلاف پمپ های شعاعی از فشار خیلی بیشتری بهره مند هستند. دلیل حرکت دورانی پیستون ها درون سیلندر این چنین است.

از مزایای این پمپ فشار قوی می توان به مواردی این چنینی اشاره کرد. در صورت نیاز به فشار بالا برای پمپاژ سیال، این نیاز به راحتی برطرف می شود . امکان تغییر دبی و اینکه با تغییر دبی کارکرد و بازده دستگاه تغییری نمی کند.

اما این پمپ ها هم مانند سایر وسایل دیگر معایبی دارند؛ از جمله:

  • بالا بودن هزینه نگهداری و تعمیر
  • سنگین بودن و حجم زیاد
  • بیشتر برای دبی های پایین استفاده می شوند.

 

شما میتوانید برای اصلاعات بیشتراز قیمت ها و انتخاب نوع دستگاه با شماره های درج شده تماس حاصل فرمایید.

اطلاعات تماس :

تهران لاله زار جنوبی پاساژ اتحادیه طبقه زیر همکف پلاک ۳

۰۲۱-۳۳۵۳۰۳۴۲ – ۰۲۱-۳۳۵۳۰۳۶۲
۰۲۱-۴۰۳۳۰۲۱۲ – ۰۲۱-۴۰۳۳۰۲۱۴

info@hydro-part.com