دسته‌بندی نشده

پمپ کارتریجی

پمپ کارتریجی

پمپ کارتریجی یا به انحصار پمپ پره ای در جهان و بخصوص بازار ایران بسیار شناخته شده و معروف است . پمپ های کارتریجی به گونه ای طراحی شده اند که از نظر دبی خروجی در دو نوع ثابت و متغییر موجود است  .

پمپ پره ای دارای سیستم پیچیده ای نیست اما طراحی آن باعث شده قدرت بالایی داشته باشد اجزا تشکیل دهنده یک پمپ کارتریجی شامل : تیغه ، محفظه ، روتور ، شفت است که در ادامه نحوه ی کارکرد آن را شرح میدهیم .

 

پمپ کارتریجی

نحوه کارکرد یک پمپ کارتریجی :

همانطور که در قبل گفتم کارکرد پمپ پره ای خیلی ساده است  به این صورت که دو شفت به یک متور الکترونیکی متصل می شوند و نیروی کریز از مرکز را به وجود می آورند .

بر اثر حرکت شفت  پره های پمپ شروع به حرکت میکن و جهت حرکت آن به سمت خروجی است که معمولا ساعت گرد است این پره های فاصله ی خیلی کمی با سرح دارند که همین باعث انتقال مایع می شود .

در حین حرکت فضایی که بین بادامکی و رینگ است افزایش پیدا میکند همین باعث افزایش حجم و کاهش فشار می شود همین کاهش فشار باعث حرکت سبالات در پمپ میگردد .

در همین حال وقتی که چرخش به نیمه دوم رسید فاصه پره ها با سطح رینگ کاهش می بابد همین باعث کاهش حجم شده و این کاهش حجم سایالات را به سمت خروجی میراند .

تکرار همین عمل در طی کارکرد باعث ه حرکت درآمد مایعات در داخل پمپ با فشار و قدرت بالا می شود  اما در مواقعی فشار و قدرت به وجود آمده ثابت نبوده .

پمپ پره ای

انواع پمپ کارتریجی

پمپ های کارتریجی یا پمپ پره ای به چند دسته تقسیم می شود که این دسته ها از نظر طراحی با هم متفاوت است معمولا به دو مدل متعادل و نامتعادل تقسیم بندی می شود .

در پمپ های کارتریجی به علت اینکه شکل بدنه به شکل بیضی است خروجی و ورودی پمپ روبه رویه هم قرار میگرد که باعث تعادل کامل در انتقال مایعات بدون افت فشار می شود .

پمپ های پره ای متعال نمیتواند دارای دبی های مختلفی باشند و در یک شبکه ی مایعات باید دارای دبی یکسان باشند تا ایرادی در سیستم به وجود نیاید .

پمپ های نامتعادل به علت توان کاری بالا در فشار های خیی بالا مورد استفاده قرار میگرند اما یک مشکل بزرگ دارند که چون فشار خروجی و ورود خنثی نمی شود اصطحلاک زیادی دارد و سریع تر خراب می شود .

یک مزیت در این پمپ ها قیمت ارزان و تعویض راحت و قطعات ارزان این پمپ ها به راحتی با قیمت کم تعمیر می شود و سال ها با قدرت به کار خود ادامه میدهند .

پر مصر ترین پمپ ها در ایران :

پمپ ها زیادی در ایران موجود می باشد اما در ایران به دلیل پشتیبانی مناسب و کیفیت بالای قطعات از برند ها ویکرز و دنیسون پارک یا حتی یوکن استفاده میکنند .

پمپ صنایع هیدرولیک ایران یکی از مشهور ترین و بهترین ها در این نوع پمپ ها هستند ولی نوع های مختلف در برند های مختلف وجود دارد که شامل پمپ های دوبل و تک  و انواع پمپ های کارتریجی با دی های متغیر استفاده میکنند .

پمپ های پره ای معمولا به عنوان پمپ های با فشار متوسط در صنایع استفاده میگردد . پمپ های کارتریجی با سرعت های 1200 تا 1800 دور در دقیقه کار میکنند .

در صورت قرار گرغتم در متور های احتراقی  مانند ، بنزینی ، کازوئیلی ، گازی حتی متیوناد تا 2400 دور در دقیقه کار بکند .

این پمپ ها معمولا در سرعت و حجم کاری مربوطه تقریبا بین 85 تا 90 بازده حجمی دارد . پمپ کارتریجی معمولا کاملا آرام و بی صدا کار میکند تمیزی آن هم به روغن کاری و سرعت مناسب دستگاه برمیگردد .

استفاده از آن در سرعت های پایین در 600  نمیتوان از ان استفاده کرد و مناسب نمی باشد .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *